Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելու փաստով Հայաստանը կդիմի Արդարադատության միջազգային դատարան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելու փաստով Հայաստանը առաջիկա օրերին դիմելու է Արդարադատության միջազգային դատարան: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացել է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչության մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանից:
«Առաջիկայում Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի վրա Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման փաստով Հայաստանը դիմելու է Արդարադատության միջազգային դատարան»,- ասել է նա:
Ադրբեջանը ապրիլի 23-ին հայտարարել է Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու մասին։ Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները հայտարարել են, որ Ադրբեջանի կողմից միջանցքում անցակետի տեղակայումն անընդունելի է և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է։ Ադրբեջանի սադրիչ ու ապօրինի քայլը դատապարտել ու անընդունելի են համարել Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը։

Армения обратится в Международный суд в связи с установлением КПП в Лачинском коридоре
Поддержи А1+!В ближайшие дни Армения обратится в Международный суд в связи с тем, что Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре.
Об этом сообщила Арменпресс пресс-секретарь Офиса представителя по международным правовым вопросам Асмик Самвелян.
“В ближайшее время Армения обратится в Международный суд в связи с тем, что Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре, единственной дороге, соединяющей Арцах с Арменией”, - сказала Самвелян.
23 апреля 2023 г. власти Азербайджана, грубо нарушив пункт 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., уже официально перекрыли Лачинский коридор, предприняв шаги по установке КПП в коридоре в зоне ответственности российского миротворческого контингента. МИД Армении и Арцаха выступили с осуждающими заявлениями. Провокационный и незаконный шаг Азербайджана осудили и назвали неприемлемым Франция, США и Россия.