Ֆրանսիան դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ֆրանսիական կողմը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի քայլերը «հակասում են պարտավորություններին, որոնք ձեռք են բերվել  կրակի դադարեցման համաձայնագրի շրջանակում և վնասում են բանակցային գործընթացին»։
«Ֆրանսիան կոչ է անում Ադրբեջանին հետևել միջազգային պարտավորություններին, մասնավորապես, կյանքի կոչել փետրվարի 22-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ որոշումները, որոնք պարտադիր են համարվում։
Ֆրանսիան կոչ է անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների ու ապրանքների ազատ տեղաշարժը՝ երկու ուղղություններով, ինչպես նաև գազի և էլեկտրականության շարունակական մատակարարումը բնակչությանը»,- ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական կողմի նոր սադրիչ գործողությունները դատապարտող հայտարարությամբ էր հանդես եկել նաև ԱՄՆ պետդեպարտամենտը։

Франция осуждает установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Франции выступило с заявлением, в котором осудило установление Азербайджаном контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре. Как сообщает «Арменпресс», Франция заявила, что шаги Азербайджана «противоречат обязательствам, достигнутым в рамках соглашения о прекращении огня, и наносят ущерб переговорному процессу».
«Франция призывает Азербайджан соблюдать международные обязательства, в частности, выполнять промежуточные решения Международного суда ООН от 22 февраля, которые считаются обязательными.
Франция призывает к восстановлению свободного передвижения людей, транспортных средств и товаров по Лачинскому коридору в обоих направлениях, а также к бесперебойному снабжению населения газом и электроэнергией», - говорится в сообщении МИД Франции.
Ранее и Государственный департамент США выступил с заявлением, в котором осудил новые провокационные действия азербайджанской стороны в Лачинском коридоре.