Պապիկյանը ներկայացրեց իգական սեռի կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական համակարգը (տեսանյութ)
Կառավարությունը հավանություն է տվել ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և ««Պաշտպանության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերին: Օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրին համապատասխան իգական սեռի քաղաքացիների կողմից կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորության ստեղծման անհրաժեշտությամբ: Նախագծերի փաթեթի համաձայն սահմանվում են կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու ցանկություն հայտնած իգական սեռի քաղաքացիների կողմից այդ նպատակով դիմելու, նրանց զինվորական հաշվառման, զորակոչի, ծառայության վայր նշանակման, ծառայության ավատից հետո պատվովճարի հաշվարկման հետ կապված հարաբերությունները: Մասնավորապես, նպատակահարմար է գտնվել նրանց պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը սահմանել 6 ամիս: Հստակեցվում են նրանց կողմից կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու դիմումների ներկայացման ժամկետները՝ այն տրամաբանությամբ, որպեսզի հնարավոր լինի պատշաճ կարգով և ժամկետներում իրականացնել նրանց զինվորական հաշվառման, ներառյալ՝ անհրաժեշտ բժշկական հետազոտությունների և փորձաքննության գործընթացը: Նախատեսվում է սահմանել նրանց զորակոչի կազմակերպման առանձնահատկությունները, ինչպես նաև մինչև պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելը իգական սեռի քաղաքացիների կողմից պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելուց հրաժարվելու հնարավորությունը: Պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցնելուց հետո նրանց համար կսահմանվի պատվովճար՝ 1 մլն դրամ չափով:
Անդրադառնալով օրինագծին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Մենք այս պահին քննարկում ենք մեր բանակի և երկրի պատմության մեջ նոր էջ բացելու մասին հարցը: Ուզում եմ ընդգծել, որ սա պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու մեր հայեցակարգի շրջանակում է: Կանայք կամավոր կերպով կարող են զորակոչվել և պարտադիր վեց ամսյա ծառայություն անցնել, որը նորմալ ծառայություն է լինելու և ոչ թե զբոսանք զորամասում: Այդ վեց ամսվա ծառայության արդյունքում կլինեն ծառայողներ, ովքեր կզորացրվեն և կվերադառնան քաղաքացիական կյանքի: Այդ մարդիկ կհամալրեն մեր երկրի զինված ուժերի պահեստազորը: Կլինեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան անցնել պրոֆեսիոնալ ծառայության, նրանք էլ կհամալրեն մեր գործող բանակը և կանցնեն պայմանագրային զինծառայության: Խոսքը մարտական զինծառայության մասին է: Նաև ուզում եմ ասել, որ պետք է փոխել այն ընկալումը, թե բանակում կանայք հիմնականում կամ մեծ մասամբ սպասարկող անձնակազմի ներկայացուցիչներ են: Ո՛չ, կանայք պետք է դառնան լիարժեք զինվորական ծառայության մաս: Այսօր էլ մենք ունենք մարտական ստորաբաժանումներ, որտեղ կանայք լիարժեք զինվորական ծառայություն են իրականացնում, և մեր տրամաբանությունն այն է, որ այս հանգամանքը պետք է ուժեղացնել: «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի շրջանակներում ենթադրվում է, որ վեց ամսվա ծրագրով նրանք պիտի պատրաստվեն նաև ատեստավորման ստանդարտներին, և այդ տանդարտներն անցնելու պարագայում վճարվեն նոր չափանիշներով, որը մենք հիմա ներդնում ենք»:
Վարչապետի հարցին ի պատասխան, թե երբ հնարավոր կլինի այս ամենը կյանքի կոչել և արդյոք Ազգային ժողովում նախնական քննարկումներ եղել են, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ օրենքը նախ դրվել է հանրային քննարկման, ժամկետների սահմանափակում չի արվել՝ կապված հարցի նրբության ու կարևորության հետ: «Ենթադրում ենք, որ հնարավորություն կունենանք մինչև այս նստաշրջանի ավարտն ապահովել օրենքի ընդունումը, և արդեն կիրակումը տեղի կունենա ձմեռային զորակոչի ժամանակ»,-ասել է Սուրեն Պապիկյան

Папикян представил систему обязательной воинской службы для женщин на добровольной основе (видео)
Поддержи А1+!Правительство Армении приняло законопроект, позволяющий женщинам проходить воинскую службу сроком на 6 месяцев, который будет направлен в Национальное собрание на обсуждение.
Проект на заседании правительства РА представил министр обороны Сурен Папикян.
«Проект предусматривает введение системы срочной воинской службы для представительниц женского пола на добровольной основе.
Для женщин, поступающих на срочную военную службу в добровольном порядке, срок обязательной военной службы устанавливается на 6 месяцев. Согласно проекту, сроки подачи заявлений регулируются с целью организации процесса их воинского учета и определения состояния здоровья», - представил Папикян.
Установлено, что основания досрочного увольнения по семейным обстоятельствам, а также досрочного увольнения с воинской повинности по тем же обстоятельствам не будут распространяться на гражданок женского пола, подавших заявление. Регулирование предусмотрено по той логике, что в рамках 6-месячного срока службы нет смысла их досрочного увольнения, исходя из семейных условий, поскольку возможное наличие таких условий проверялось до их призыва.
У женщин будет возможность отказаться от обязательной воинской службы до дня призыва.
Женщины-призывники будут направляться в учебные воинские части без жеребьевки, и их служба будет проходить исключительно в этих воинских частях.
По истечении 6-месячного срока воинской повинности или досрочного увольнения по состоянию здоровья будет выплачиваться гонорар, который планируется установить в размере 1 млн драмов при полных 6 месяцах службы, при досрочном увольнении указанная сумма будет делиться на 6 месяцев и умножаться на количество фактически отбытых месяцев в полученной сумме.
«Женщины, по истечении 6-месячного срока, вместо демобилизации смогут перейти на контрактную военную службу сроком на 5 лет в рамках программы «Защитник Отечества»», - заключил министр обороны Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян спросил, если военная служба для женщин добровольная, почему проект назван обязательным. Папикян уточнил, что она добровольная до момента призыва, а шестимесячный срок становится обязательным.
Пашинян подчеркнул, что обсуждается вопрос открытия новой страницы в истории армянской армии и страны. «Хочу подчеркнуть, что это в рамках нашей концепции иметь профессиональную армию. На первый взгляд может показаться, что на самом деле все наоборот, но на самом деле это шаг к профессиональной армии, потому что мы говорим, что женщины могут быть призваны добровольно и пройти обязательную 6-месячную военную службу. Это будет не прогулка в воинской части, это будет обычная военная служба. В результате появятся граждане, которые вернутся к гражданской жизни, и пополнят резерв Вооруженных сил нашей страны. Будут люди, которые захотят пойти на профессиональную службу, они укомплектуют нашу действующую армию и перейдут на военную службу по контракту. Речь идет о воинской службе», - пояснил Пашинян.
По его словам, нужно изменить и то восприятие, что в армии женщины в основном обслуживающий персонал.
Министр обороны Сурен Папикян выразил мнение, что они смогут завершить процесс принятия закона в Национальном собрании до окончания этой сессии. И во время зимнего призыва смогут призвать и женщин, которые изъявили желание пройти добровольную службу.