Սերժ Սարգսյանն էր 2005թ․ հայտարարել, որ կրկնակի հանրաքվե նշանակելը ՀՀ կողմից զիջում է․ Ա․Եղոյան (տեսանյութ)
«Կոնկրետ օր և ժամ կար պայմանավորված, որ ռուսները դուրս են գալիս, երկու կողմերից հայերն ու ադրբեջանցիները գալիս և զբաղեցնում են իրենց դիրքերը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը՝ անդրադառնալով Տեղ գյուղի շրջանում տեղի ունեցած միջադեպին։
Իսկ թե ինչու այդ պայմանավորվածությունը չի գործել, ասում է, այդ հարցը կարող է ունենալ «նեղ կազմակերպչականից մինչև աշխարհաքաղաքական դրդապատճառ»։
Ա․Եղոյանն անդրադարձավ նաև նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին և հավելեց, թե նա ինքն է 2005թ․ պաշտպանության նախարար եղած ժամանակ Վաշինգտոնում ասուլիսի ժամանակ հայտարարել, թե 1991թ․ հանրաքվեից հետո ևս մեկ անգամ հանրաքվեի գաղափարին համաձայնելը Հայաստանի կողմից փոխզիջում էր։

Это Серж Саркисян заявил в 2005г., что назначение повторного референдума – это уступка со стороны РА: А. Егоян (видео)
«Была договорённость относительно конкретного дня и часа, что русские выходят, с обеих сторон приходят армяне и азербайджанцы и занимают свои позиции», - сказал в беседе с «А1+» депутат от фракции «Гражданский договор» Арман Егоян, коснувшись инцидента в районе села Тех.
А почему эта договорённость не сработала, говорит, этот вопрос может иметь «от узко организационного до геополитического мотива».
А. Егоян обратился также к заявлениям бывшего президента Сержа Саркисяна и добавил, что он в 2005г., будучи министром обороны, заявил на пресс-конференции в Вашингтоне, что согласие на ещё один референдум после референдума 1991г. было компромиссом со стороны Армении.