Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 14-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամ Ռուստամ Բաքոյանը եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը:
Հակոբ Արշակյանի խոսքով Հայաստանը բարձր է գնահատում Սիրիայի իշխանությունների եւ ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը սիրիահայության հանդեպ. Սիրիայի վերաբերմունքը որոշիչ դերակատարություն է ունեցել Ցեղասպանությունից փրկված հայերին աջակցելու հարցում: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահի տեղակալը բարձր է գնահատել Նորա Արիսյանի ջանքերը, որոնց շնորհիվ Սիրիայի դասագրքերում ներառվել է Հայոց ցեղասպանության թեման:
ԱԺ փոխխոսնակը եւս մեկ անգամ աջակցության եւ կարեկցանքի խոսքեր է ուղղել դեսպանին եւ վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո ծանր հումանիտար իրավիճակում հայտնված Սիրիայի ժողովրդին:
Հակոբ Արշակյանը դեսպանին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրադրության մասին, խոսել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակից ու հավելել, որ նման քայլով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
«Ադրբեջանը չի դադարում մաքսիմալիստական, ռազմատենչ քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ: Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւն արդեն իսկ սկսել է հնչեցնել տարածքային պահանջներ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Նման քաղաքականության դրսեւորումն են ապրիլի 11-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված գործողությունները»,- նշել է ԱԺ նախագահի
տեղակալն ու մանրամասնել Սյունիքի Տեղ համայնքում Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան:
«Պետք է փաստել, որ ուժի կիրառումը եւ ուժի կիրառման սպառնալիքն Ադրբեջանի քաղաքականության անբաժանելի մասն են եւ նպատակ ունեն էականորեն ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում եւ խաթարել միջնորդ գործընկերների՝ խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը եւ տարածաշրջանում խաղաղությամբ ու կայունությամբ հետաքրքրված բոլոր գործընկերներին հասցեական հայտարարությունների եւ հստակ քայլերի միջոցով դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները եւ կանխել վերջինիս կողմից իրավիճակի հետագա էսկալացիան»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը:
Դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին դժվարին պահերին մշտապես Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի կողքին լինելու եւ օժանդակելու համար: Այս համատեքստում նա ընդգծել է վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո Հայաստանի կառավարության աջակցությունը: Նրա գնահատմամբ անցած 30 տարիների ընթացքում հայ-սիրիական հարաբերություններն ակտիվ զարգացել են թե՛ խորհրդարանական, թե՛ միջազգային հարթակներում աշխատանքի տեսանկյունից: Հակոբ Արշակյանի խնդրանքով դեսպանը մանրամասներ է ներկայացրել հետպատերազմական Սիրիայում տիրող իրավիճակի ու խնդիրների մասին:
Ռուստամ Բաքոյանը խոսել է 2014 թվականին ցեղասպանության ենթարկված եզդիների իրավունքների պաշտպանությունից, այս հարցում կարեւորել Սիրիայի կառավարության աջակցությունը:
Ալխաս Ղազարյանը, ողջունելով դեսպանին, ընդգծել է հայ-սիրիական բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Կողմերն ընդգծել են, որ հայ-սիրիական հարաբերությունները բնորոշվում են երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական սերտ առնչություններով, փոխադարձ համակրանքով եւ փոխաջակցության վրա հիմնված միջպետական համագործակցությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվել է օրենսդիր մարմինների գործունեությունը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի աշխատանքը:

Акоп Аршакян принял посла Сирии в Армении
Поддержи А1+!Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 14 апреля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Сирийской Арабской Республики в Армении Н.Арисян. Во встрече также приняли участие член группы дружбы НС Армения-Сирия Р.Бакоян и депутат фракции "Гражданский договор” А.Казарян.
А.Аршакян подчеркнул, что Армения высоко ценит братское отношение властей и народа Сирии к сирийским армянам. Позиция Сирии сыграла решающую роль в поддержке переживших Геноцид армян. В этом контексте вице-спикер НС оценил усилия Н.Арисян, благодаря которым тема Геноцида армян вошла в школьные учебники Сирии.
Вице-спикер НС еще раз адресовал слова поддержки и сочувствия послу и народу Сирии, находящемуся в сложной гуманитарной ситуации после последнего разрушительного землетрясения.
А.Аршакян представил послу подробности о ситуации с безопасностью вокруг Армении и Нагорного Карабаха, рассказал о сложной гуманитарной ситуации, созданной блокированием Азербайджаном Лачинского коридора, и добавил, что таким шагом Азербайджан грубо нарушает международные обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением.
“Азербайджан не прекращает своей максималистской, воинственной политики в отношении Армении. Президент Азербайджана Алиев уже начал предъявлять территориальные претензии к суверенной территории Республики Армения. Действия, совершенные азербайджанскими вооруженными силами 11 апреля, являются проявлением такой политики", - отметил зампредседателя НС и подробно описал очередную агрессию Азербайджана в общине Тех Сюникской области.
“Следует констатировать, что применение силы и угроза применения силы являются неотъемлемой частью политики Азербайджана и направлены на существенную дестабилизацию ситуации в регионе и срыв усилий партнеров-посредников по продолжению мирных переговоров. Мы призываем международное сообщество и всех партнеров, заинтересованных в мире и стабильности в регионе, целенаправленными заявлениями и четкими шагами осудить агрессивные действия Азербайджана и не допустить дальнейшей эскалации ситуации”, - подчеркнул вице-спикер НС.
Посол выразила благодарность Армении и армянскому народу за то, что они всегда рядом и поддерживают дружественный сирийский народ в трудные минуты. В этом контексте Н.Арисян подчеркнула поддержку правительства Армении после последнего разрушительного землетрясения. По ее словам, за последние 30 лет армяно-сирийские отношения активно развивались как на парламентской, так и международной площадках. По просьбе А.Аршакяна посол подробно рассказала о ситуации и проблемах в послевоенной Сирии.
Р.Бакоян коснулся защиты прав езидов, подвергшихся геноциду в 2014 году, и подчеркнул поддержку сирийского правительства в этом вопросе.
А.Казарян, приветствуя посла, подчеркнул высокий уровень армяно-сирийских дружественных отношений и выразил готовность к сотрудничеству.
Стороны отметили, что армяно-сирийские отношения характеризуются исторически близкими отношениями двух народов, взаимной симпатией и межгосударственным сотрудничеством, основанным на взаимной поддержке. В этом контексте особо отмечена деятельность законодательных органов, работа депутатских групп дружбы.