Ալեն Սիմոնյանը Ղազախստանի Սենատի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանում եւ ԼՂ-ում 44-օրյա պատերազմին հաջորդած ու մինչ օրս շարունակվող լարված իրավիճակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱլեն Սիմոնյանը Ղազախստանի Սենատի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանում եւ ԼՂ-ում 44-օրյա պատերազմին հաջորդած ու մինչ օրս շարունակվող լարված իրավիճակը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 14-ին ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի եւ լիագումար նիստի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաեւին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է ղազախ գործընկերոջը մարտ ամսին կայացած մրցակցային մթնոլորտում անցած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի համագործակցությունը բարեկամական է, որի կարեւոր գործոնն է ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով: Հանդիպմանը քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր՝ շեշտելով խորհրդարանականների համատեղ ծրագրերի իրականացման կարեւորությունը:
Մաուլեն Աշիմբաեւն Ալեն Սիմոնյանին է փոխանցել իրենց երկրում առաջիկայում իրականացվելիք օրենսդրական փոփոխություններին առնչվող տեղեկատվություն, որի արդյունքում առավել ճկուն համագործակցություն է ուղենշվելու ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին հաջորդած եւ մինչ օրս շարունակվող լարված իրավիճակը: Նա նշել է, որ ապրիլի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ սահմանային անցակետերը ճշտելու պատրվակով մոտեցել են Հայաստանի Հանրապետության զինծառայողներին, հրազենից, ապա նաեւ խոշոր տրամաչափի զենքից հրահրել եւ կրակ բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելել է, որ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները դիմել են պատասխան գործողությունների եւ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը. կան զոհեր եւ վիրավորներ:
Նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը վճռական է մեր տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու օրակարգի առաջմղման գործում եւ ակտիվորեն աշխատում է միջազգային գործընկերների հետ՝ հույս ունենալով, որ Ղազախստանի Հանրապետությունը նույնպես անմասն չի մնա այդ հարցում: ՀՀ ԱԺ նախագահը նաեւ մտահոգություն է հայտնել պատերազմի հետեւանքով Բաքվի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Ադրբեջանի հետ Ղազախստանի համագործակցության վերաբերյալ:
Կողմերն անդրադարձել են հայ-ղազախական հարաբերությունների ամրապնդման գործում Ղազախստանում հայ համայնքի դերակատարությանը: Ղազախ գործընկերն ընդգծել է հայ համայնքի ակտիվ մասնակցությունը երկրի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:

Ален Симонян представил председателю Сената Казахстана напряжённую ситуацию в Армении и Нагорном Карабахе, создавшуюся после 44-дневной войны и продолжающуюся п
Поддержи А1+!14 апреля в Санкт-Петербурге в рамках Совета и Пленарного заседания Межпарламентской коллегии СНГ состоялась встреча председателя Национального собрания Республики Армения Алена Симоняна с председателем Сената Парламента Республики Казахстан Мауленом Ашимбаевым
Ален Симонян поздравил своего казахстанского коллегу с состоявшимися в марте парламентскими выборами.
Стороны констатировали, что сотрудничество между Арменией и Казахстаном носит дружественный характер, важным фактором которого является активный политический диалог в двустороннем и многостороннем формате. На встрече были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес, была подчеркнута важность реализации совместных программ парламентариев.
Маулен Ашимбаев представил Алену Симоняну законодательные изменения, которые пройдут в их стране в ближайшее время, и будут содействовать сотрудничеству с парламентами стран СНГ.
Спикер НС РА представил напряженную ситуацию в Армении и Нагорном Карабахе, создавшуюся после 44-дневной войны и продолжающуюся по сей день. Спикер рассказал о провокации, совершенной военнослужащими Азербайджана 11 апреля на территории Республики Армения, в районе села Тех Сюникской области. Он добавил, что военнослужащие ВС РА прибегли к ответным действиям и защитили суверенную территорию Республики Армения, но есть погибшие и раненые.
Спикер заключил, что Армения, тем не менее, полна решимости продвигать повестку установления мира в нашем регионе и активно работает с международными партнерами, надеясь, что и Республика Казахстан не останется в стороне в этом вопросе. Спикер НС выразил озабоченность по поводу сотрудничества Казахстана с Азербайджаном на территориях Нагорного Карабаха, перешедших под контроль Баку в результате войны.
Стороны коснулись роли армянской общины Казахстана в укреплении армяно-казахстанских отношений. Казахстанский коллега подчеркнул активное участие армянской общины в общественно-политической жизни страны.