Լիոնի քաղաքապետի հետ զրույցում նախագահը մանրամասներ է հայտնել Տեղ համայնքի մոտակայքում ադրբեջանական կողմի սադրանքի վերաբերյալ (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին նախագահը, մասնավորապես, ասել է.
«Լիոնն այն քաղաքն է, որտեղ մենք ունենք շատ բարեկամներ, կա բավականին ներկայացուցչական և կազմակերպված հայկական համայնք: Դա չէր լինի, եթե, իհարկե, չլիներ Ֆրանսիայի և տեղական իշխանությունների բարյացակամ վերաբերմունքը: Համոզված եմ, որ մեր սերտ և բարեկամական հարաբերությունները, ակտիվ համագործակցությունը շարունակություն են ունենալու: Համոզված եմ նաև, որ ձեր այս այցելությունը նոր շունչ և ոգևորություն կտա մեր հարաբերություններին»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Գրեգորի Դուսեն նշել է.
«Այն դարավոր բարեկամական կապերը, որոնք մենք ունենք, մինչ օրս ուժի մեջ են և շարունակվում են: Մենք մեծ ցանկություն և պատրաստակամություն ունենք հնարավորինս աջակցել Հայաստանին և հայ ժողովրդին, ինչպես ժամանակին արել են ֆրանսիացի բազմաթիվ մեծ գործիչներ: Հավաստիացնում եմ, որ իմ կարողությունների շրջանակում կանեմ ամեն հնարավորը Հայաստանին աջակցելու համար»:
Հանդիպման ընթացքում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է ընդհանուր տարածաշրջանային իրողություններին և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակմանը: Երկուստեք շեշտվել է հումանիտար միջանցքի բնականոն գործունեության անհապաղ վերականգնման անհրաժեշտությունը:
Զրույցի ընթացքում նախագահը մանրամասներ է հայտնել նախօրեին Հայաստանի տարածքում՝ Տեղ համայնքի մոտակայքում ադրբեջանական կողմի սադրանքի վերաբերյալ, որի հետևանքով զոհվել է 4 և վիրավորում ստացել 6 հայ զինծառայող: Հանրապետության նախագահը նշել է, որ նման սադրանքները պարբերական բնույթ են կրում և հղի են լայնածավալ ռազմական էսկալացիայի վերածվելու վտանգով: Այս կապակցությամբ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի լարվածության թուլացման վրա որոշակի ազդեցություն է ունենում ԵՄ դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանում:
Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը որդեգրել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման սկզբունք և հավատարիմ է այդ դիրքորոշմանը:

В беседе с мэром Лиона президент сообщил подробности о провокации азербайджанской стороны возле общины Тех (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с мэром Лиона Грегори Дусе.
Приветствуя гостей, Хачатурян, в частности, отметил: «Лион – это город, где у нас много друзей, довольная представительная и организованная армянская община. Конечно, этого бы не произошло, если бы не доброжелательное отношение Франции и местных властей.
Уверен, что наши тесные и дружественные отношения и активное сотрудничество будут продолжаться. Я также уверен, что этот Ваш визит придаст новый импульс нашим отношениям».
Выразив благодарность за прием, Грегори Дусе отметил: «Многовековые дружеские связи, которые сложились у нас, остаются в силе и продолжаются. У нас есть большое желание и готовность максимально поддержать Армению и армянский народ, как это когда-то делали многие великие французские деятели. Уверяю Вас, что сделаю все возможное в рамках своих возможностей, чтобы поддержать Армению».
В ходе встречи президент коснулся общих региональных реалий и блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Двусторонне была подчеркнута необходимость немедленного восстановления нормальной работы гуманитарного коридора.
В ходе беседы президент подробно рассказал о вчерашней провокации азербайджанской стороны на территории Армении, в районе общины Тех, в результате которой 4 армянских военнослужащих были убиты и 6 ранены. Президент отметил, что подобные провокации носят периодический характер и чреваты риском перерасти в масштабную военную эскалацию. В этой связи Ваагн Хачатурян подчеркнул, что присутствие в Армении наблюдательной миссии ЕС оказывает определенное влияние на разрядку напряженности в ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Президент подчеркнул, что Армения приняла принцип установления прочного мира в регионе и привержена этой позиции.