Ես համոզված եմ, որ հենց մայրերն են անմնացորդ նվիրումով ապրեցնելու Հայրենիքը․ ԱՀ նախագահ
Մեզ համար այս ծանր ու վճռորոշ ժամանակաշրջանում հայ մայրն այն առանցքն է, որի շուրջ և որով հյուսվում է մեր երազած Հայրենիքի ցանկալի պատկերը:
Վիրավոր Արցախի սիրտը շարունակում է բաբախել ամուր ու ամբողջական Հայրենիք ունենալու վեհ նպատակի համար, և Արցախի մայրերը նաև այս օրերին իրենց դրսևորած վարքով դա են հավաստում:
Արցախ աշխարհն էլ մի զավակ է և իր մոր՝ ողջ հայ ազգի հոգածության ու ջերմության կարիքն ունի: Ես համոզված եմ, որ հենց մայրերն են անմնացորդ նվիրումով ապրեցնելու Հայրենիքը, ինչպես իրենց զավակներին, ովքեր մեծ գործերով աշխարհին պատմել ու շարունակելու են ներկայացնել Բիբլիական Երկիրը…
Հավե՛րժ փառք մեր ժողովրդի ազատության ու անկախության համար բոլոր ժամանակներում մարտնչած նվիրյալներին: Խոնարհումս մեր սուրբ նահատակների հերոս մայրերի, կանանց, քույրերի և դուստրերի ոգու ամրությանն ու կամքի անչափելի ուժին…

Я убеждён, что именно матери своей безграничной преданностью сохранят нашу Родину: Президент Арцаха
Поддержи А1+!Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил поздравительное послание по случаю Дня Материнства и красоты.
«Дорогие армянские женщины! В этот сложный и ответственный для нас период армянские матери является той осью, вокруг которой и благодаря которой соткан желанный образ Родины, о которой мы мечтаем. Сердце израненного Арцаха продолжает биться во имя благородной цели иметь сильную и целостную Родину, и матери Арцаха в эти дни подтверждают это своим поведением.
Арцах тоже как дитя нуждается в заботе и тепле своей Матери - всего армянского народа. Я убежден, что именно матери своей безграничной преданностью сохранят нашу Родину, как своих детей, которые своими великими делами представляли миру и продолжают представлять нашу Библейскую Землю.
Вечная слава подвижникам, во все времена боровшимся за свободу и независимость нашего народа. Преклоняюсь перед их силой духа и безмерной силой воли их героических матерей, жен, сестер и дочерей наших святых героев.