Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարները հանդիպել են (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ռաիսինա երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 3-ին հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների շրջանակներում գրանցված ձեռքբերումներին և այդ համատեքստում ընդգծել ՀՀ գործընկերների շարունակական աջակցության կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանում կայունության հաստատման համատեքստում երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության դերը, որի տեղակայման վերաբերյալ որոշումը կայացվեց ԵՄ խորհրդում Շվեդիայի նախագահության ընթացքում։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային նշանակության հարցեր։ Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կյանքի կոչման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու հրամայականը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Շվեդիայի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցերի՝ ընդգծելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների նշանակությունը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու կարևորությունը:

Главы МИД Армении и Швеции встретились (видео)
Находящийся в Нью-Дели министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 марта на полях 8-й международной конференции «Диалог Райсина»  провел встречу с министром иностранных дел Швеции Тобиасом Билльстрёмом.
Арарат Мирзоян коснулся достижений в рамках демократических реформ в Армении, и в этом контексте подчеркнул важность постоянной поддержки партнеров Армении.
Стороны обменялись мнениями по повестке дня партнерства Армения-ЕС. В контексте установления стабильности в регионе двусторонне была подчеркнута важная роль долгосрочной гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении, решение о ее размещении было принято в Совете ЕС в период председательства Швеции.
Главы внешнеполитических ведомств также обсудили вопросы международного и регионального значения. Министр Мирзоян представил своему коллеге последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Была затронута гуманитарная ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. В этом контексте министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул необходимость принятия мер по выполнению решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении неотложных мер в отношении Азербайджана.
Собеседники коснулись также вопросов сотрудничества между Арменией и Швецией, подчеркнув важность взаимных визитов на высоком уровне и развития сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях.