Վստահ եմ, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ընդլայնվել. Ալեն Սիմոնյանը՝ Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին: Շնորհավորելով արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նրա առաքելության իրականացման ընթացքում հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ընդլայնվել:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում, իսկ հայ-ամերիկյան երկխոսությունը կրում է ռազմավարական բնույթ:
Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է ԱՄՆ օժանդակությունը մեր երկրում իրականացվող համակարգային բարեփոխումներին, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ մտահոգություն հայտնելով արցախահայության շրջանում առաջացած հումանիտար աղետի վերաբերյալ: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ այս ուղղությամբ կարեւոր քայլերից է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է իր ստանձնած պարտականություններով ապահովելու տրանսպորտի եւ մարդկանց անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով: Նա շեշտել է, որ որոշման իմպլեմենտացիայի հարցում Միացյալ Նահանգները կարող է որոշիչ, ծանրակշիռ դեր ունենալ:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հնարավոր կիրառման շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը, եզրափակելով խոսքը, նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ, որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

Уверен, что армяно-американские отношения будут и впредь развиваться и расширяться: Ален Симонян - новоназначенному послу США в Армении
Поддержи А1+!27 февраля председатель НС РА Ален Симонян принял посла США в Армении Кристин Куинн. Ален Симонян поздравил посла с назначением и выразил уверенность, что в период исполнения ее миссии армяно-американские отношения продолжат развиваться и расширяться.
Спикер НС РА отметил, что США занимают ключевое место в политической и экономической жизни Армении, а армяно-американский диалог носит стратегический характер.
Ален Симонян подчеркнул значение содействия США проводимым в нашей стране системным реформам, способствующим развитию и укреплению демократии.
Стороны коснулись ситуации в Армении и Нагорном Карабахе, сложившейся в результате азербайджанской агрессии, выразив обеспокоенность гуманитарной катастрофой в Арцахе. Ален Симонян подчеркнул, что одним из важных шагов в этом направлении является решение Международного суда ООН, который обязал Азербайджан обеспечить беспрепятственное передвижение транспорта и людей по Лачинскому коридору. Он подчеркнул, что США могут сыграть решающую и весомую роль в реализации этого решения.
Состоялся обмен мыслями о необходимости усиления давления на Азербайджан со стороны международного сообщества, в том числе и о возможном применении санкций.
Председатель НС РА отметил, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям, она встала на путь демократии и продолжает придерживаться повестки достижения мира.