Սումգայիթյան ողբերգությունից 35 տարի անց արցախահայությունը կրկին կանգնած է իր տանն ապրելու իրավունքների պաշտպանության հանգրվանում․ ՀՀ նախագահ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք 1988 թվականին Սումգայիթ քաղաքում կազմակերպված հայկական ջարդերի զոհերի հիշատակը: 35 տարի առաջ տեղի ունեցած այս արյունալի իրադարձություններն ակնհայտ դարձրեցին ադրբեջանական իշխանությունների որդեգրած քաղաքականությունը, որի նպատակը սեփական տանն ապրող և արարող հայերի բռնի տեղահանումն ու ունեզրկումն էր:
Հենց Սումգայիթի ողբերգության անպատժելիության հետևանքով կարճ ժամանակ անց նմանօրինակ բարբարոսություններ սանձազերծվեցին Բաքվում, Գանձակում և այլուր և ըստ էության, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին էթնիկ զտման իրենց քաղաքականությունն իրականացնել նաև Լեռնային Ղարաբաղում՝ հարուցելով մեր հայրենակիցների արդարացի բողոքն ու դիմադրությունը:
Արցախի մեր հայրենակիցները ոտքի կանգնեցին իրենց հազարամյա հայրենիքում խաղաղ ու անվտանգ ապրելու անքակտելի իրավունքների համար և այդ պայքարը շարունակվում է մինչ օրս։ Սումգայիթյան ողբերգությունից 35 տարի անց, ցավոք, արցախահայությունը կրկին կանգնած է իր տանը, իր հայրենիքում ապրելու իրավունքների պաշտպանության հանգրվանում։
Աշխարհասփյուռ հայություն,
Դարեր շարունակ մեր ժողովուրդը ճաշակել է և հաղթանակի բերկրանքը, և կորուստների դառնությունը, բայց մեր ժողովուրդը երբեք չի ձգտել պատերազմի, այլ փորձել է խաղաղ ապրել ու արարել իր տանը, հայրենիքում, իր ավյունով ու ստեղծագործ ջանքով՝ լավագույնս գիտակցելով և պատերազմի, և խաղաղության գինը, գիտակցելով նաև, որ պատերազմների արհավիրքում հաղթողներ չեն լինում։
Այսօր մենք խոնարհվելով սումգայիթյան ողբերգության անմեղ զոհերի հիշատակի առաջ, առավել քան երբևէ, պետք է միասնական ջանքով ի ցույց դնենք մեր անկոտրում կամքը՝ պաշտպանել իրենց հնամենի հայրենիքում խաղաղ ու անվտանգ ապրելու Արցախի մեր հայրենակիցների անբեկանելի իրավունքները, պիտի մեկտեղենք մեր միասնական ներուժն ու կորովը՝ հանուն մեր քաղաքացիների, հանուն մեր սերունդների անվտանգ ու խաղաղ ապագայի։

Спустя 35 лет после сумгаитской трагедии армяне Арцаха вновь борются за право жить на своей земле: президент РА
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в связи с 35-летие Сумгаитской трагедии направил послание. В послании говорится:
Сегодня мы чтим память жертв армянских погромов, устроенных в Сумгаите в 1988 году. Эти кровавые события, произошедшие 35 лет назад, сделали очевидной политику азербайджанских властей, целью которой было насильственное переселение и лишение армян, проживающих и созидающих в своих собственных домах, их всего имущества.
В результате безнаказанности сумгаитской трагедии вскоре после этого такие же зверства были совершены в Баку, Гандзаке и в других местах, и по сути азербайджанские власти попытались осуществить политику этнических чисток и в Нагорном Карабахе, спровоцировав справедливый протест и сопротивление наших соотечественников. Наши соотечественники Арцаха за свои неотъемлемые права на жизнь в мире и безопасности на своей тысячелетней родине встали на путь борьбы, и эта борьба продолжается по сей день. Спустя 35 лет после сумгаитской трагедии, к сожалению, арцахские армяне вновь стоят перед защитой своего права жить в своих домах, на своей Родине.
Армяне всего мира!
В течение веков нашему народу знаком и вкус и радость побед, и горечь потерь. Но наш народ никогда не стремился к войне, желал мирно жить и созидать на своей Родине, зная цену и войну и мира, понимая, что в горечи войны не бывает победителей.
Сегодня, склоняясь перед памятью невинных жертв сумгаитской трагедии, мы как никогда должны показать свою несгибаемую волю к защите незыблемых прав наших соотечественников Арцаха на мирное и благополучное проживание на их древней Родине. Мы должны объединить наш общий потенциал и мужество во имя наших граждан, во имя безопасного и мирного будущего наших поколений.