331397828_1800946866955162_8303558453159466233_n (1)
35 տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 20-ինԼՂԻՄ բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանում արտահայտելով ինքնավար երկրամասի ժողովրդի բացարձակ մեծամասնության կամքն ու  ցանկությունը, պատմական որոշում կայացրեց ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից դուրս գալու և Հայաստանի ԽՍՀ -ին վերամիավորվելու մասին: Այդ որոշումը լիովին համապատասխանում էր ԽՍՀՄ գործող սահմանադրությանը և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին: Փետրվարի 20-ի որոշումը պայմաններ ստեղծեց Լեռնային Ղարաբաղի (ԱրցախիՀանրապետության կազմավորման և նրա միջազգային ճանաչման գործընթացը տանել համաշխարհային հանրության կողմից դավանվող իրավական նորմերով:
1988 թվականի իրադարձությունները զորաշարժի ենթարկեցին համայն հայությանըՍեփական հայրենիքում արժանապատիվ ու ազատ ապրելու և ազգային պետականություն ունենալու շարժումը համահայկական բնույթ ստացավ: Արցախը դարձավ համազգային զարթոնքի խորհրդանիշ, իսկ ազգային–ազատագրական պայքարի արդյունքում հայ ժողովուրդը վաստակեց անկախ պետականություն ունենալու իրավունքը:
1988 թվականի  փետրվարի 20-ի անկյունաքարային նշանակության որոշմանը հաջորդեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ ընդունած հռչակագիրը, որը նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով, միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան, ամբողջացրեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կազմավորման գործընթացը:
35 տարիների ընթացքում համահայկական տիրույթում իրագործված ազգային ամեն մի ծրագրի գաղափարական հենքը 1988-ի իրադարձություններն էին:
Երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում մենք անցել ենք բազմաթիվ փորձությունների միջով: Այսօր էլ Ադրբեջանը շրջափակման միջոցով փորձում է կոտրել արցախահայության կամքը:
ՊԱՅՔԱՐԸ պետք է դառնա մեր կյանքի բոլոր ասպարեզների կարգախոսը:
Արտահայտելով Արցախի ժողովրդի կամքն ու ցանկությունները` Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝
կոչ է անում միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ, մասնավորապես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ հայտարարություններից և հորդորներից զատ, գործնական քայլերով՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական գործիքակազմերով, կանխել Ադրբեջանի էթնիկ զտումների և ցեղասպան քաղաքականությունը:
դիմում է Սփյուռքի և ՀՀ մեր հայրենակիցներին՝ հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և լինելիությունը պաշտպանելու նպատակով համախմբել հայության ներուժը և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել՝ սանձելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական ու ագրեսիվ գործողությունները:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը` որպես ժողովրդի ձայնը ներկայացնող հավաքական մարմին, հավատարիմ է մարդու հիմնարար իրավունքներին և, առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության արժեքներով ու սկզբունքներով, վճռական է տրամադրված՝ իրացնելու իր պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու համաժողովրդական կամքը: Մեր խոնարհումը բերելով բոլոր ժամանակներում հանուն ՀԱՅՐԵՆԻՔԻ իրենց կյանքը նվիրաբերած հազարավոր նահատակների հիշատակին, պատրաստակամ ենք շարունակել նրանց սուրբ գործը՝ հաղթական հանգրվանի հասնելու համար:
Համայն հայությանը և Արցախի բարեկամներին շնորհավորելով հիշարժան տոնի կապակցությամբ, լիահույս ենք, որ փետրվարյան զարթոնքը նոր լիցք կդառնա համազգային իղձերի իրականացման ճանապարհին:

331397828_1800946866955162_8303558453159466233_n (1)
Национальное собрание Республики Арцах распространило заявление по случаю 35-летия карабахского движения, национально-освободительной борьбы армян Арцаха.
«35 лет назад, 20 февраля 1988 года, высший представительный орган Нагорного Карабаха на внеочередной сессии областного Совета народных депутатов 20-го созыва, выразив волю и желание абсолютного большинства народа Автономной области, принял историческое для Нагорного Карабаха решение о выходе из состава Азербайджанской ССР и присоединении к Армении. О воссоединении с АрмССР. Это решение полностью соответствовало действующей Конституции СССР и принципам международного права. Решение от 20 февраля создало условия для образования Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) и ее международного признания в соответствии с правовыми нормами, признанными мировым сообществом.
События 1988 года подвигли все армянство. Движение за достойную и свободную жизнь на родине и за национальную государственность приобрело общеармянский характер. Арцах стал символом общенационального пробуждения, и в результате национально-освободительной борьбы армянский народ заслужил право на независимую государственность.
За краеугольным решением от 20 февраля 1988 года последовала Декларация, принятая 2 сентября 1991 года Нагорно-Карабахским областным и Шаумяновским районными советами, которая путем всенародного референдума 10 декабря того же года в соответствии с нормами международного права, завершила процесс образования Нагорно-Карабахской Республики (Арцах).
События 1988 года были идеологической основой каждой национальной программы, реализуемой на общеармянском пространстве в течение 35 лет.
За три с половиной десятилетия мы прошли через множество испытаний. Азербайджан и сегодня путем блокады пытается сломить волю арцахских армян. БОРЬБА должна стать девизом всех сфер нашей жизни», - говорится в заявлении.
Выражая волю и пожелания народа Арцаха, Национальное собрание Республики Арцах призывает международные структуры и страны-члены ООН, в частности, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, помимо заявлений и призывов, предпринять практические шаги с применением политических, экономических, военных инструментов, чтобы предотвратить политику этнических чисток и геноцида, проводимого Азербайджаном.
«Обращаемся к нашим соотечественникам в Диаспоре и в Республике Армения с целью защиты достоинства и существования армянского народа объединить потенциал всего армянства и предпринять соответствующие шаги для сдерживания экспансионистских и агрессивных действий Азербайджана.
Национальное собрание Республики Арцах, как коллективный орган, представляющий голос народа, привержен фундаментальным правам человека и, руководствуясь ценностями и принципами Устава ООН, преисполнен решимости реализовать волю народа жить свободно и независимо на своей исторической родине. Преклоняясь перед памятью тысяч героев, отдававших во все времена свои жизни во имя РОДИНЫ, мы готовы продолжить их святое дело ради достижения победной черты.
Поздравляем всех армян и друзей Арцаха с памятным праздником, и всецело надеемся, что февральское пробуждение станет новым стимулом на пути реализации национальных чаяний», - говорится в заявлении НС Арцаха.