35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ․ Արցախի նախագահ
1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես շրջադարձային ու վճռորոշ օր և դարձավ մեր ազգային ոգու վերածննդի, համայն հայության միասնականության ու համախմբման խորհրդանիշ: Այն նշանավորվեց որպես Արցախի վերածննդի օր:
Այդ օրը Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանն ընդունեց պատմական որոշում, որով իրավական ուժ ստացավ իր իրավունքների ու ազատությունների, ազգային արժանապատվության պաշտպանության համար արցախահայության բազմամյա պայքարը: Մենք ի լուր աշխարհի հայտարարեցինք հայրենի հողում ազատ, անկախ ու միավորված ապրելու, սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու մեր վճռական ու անսասան կամքի մասին:
35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ, ոգին՝ անկոտրում, ուղին՝ անշեղ: Ավելի քան երկու ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովուրդն իր տոկունությամբ ու հաստատակամությամբ ապացուցեց, որ ինչպես պատմական 88-ին, այնպես էլ այսօր տեր է իր ընդունած որոշմանը, տեր է իր ընտրած ուղուն և իր պապերի հողին, որը միշտ եղել է ու պետք է լինի հայկական:
Մենք խորապես շնորհակալ ենք ու երախտապարտ բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ են այս դժվարին ճանապարհին, մեր բոլոր հայրենակիցներին Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, Արցախի հավատարիմ բարեկամներին աշխարհի տարբեր ծայրերում, ովքեր իրենց աջակցությամբ անսպառ ուժ են հաղորդում մեզ՝ հանուն համամարդկային արժեքների, ժողովրդավարության հիմնարար նորմերի ու սկզբունքների պաշտպանության մեր պայքարում:
Գլուխ եմ խոնարհում հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր նահատակների պայծառ հիշատակի առջև: Նրանք միշտ մեզ հետ են, մեր կողքին և առաջնորդում են մեզ Արցախի ապագայի կերտման մեր ճանապարհին: Մենք պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի իրականություն դառնան մեր հերոսների նվիրական իղձերն ու նպատակները:
Թող Աստված խաղաղություն, ուժ ու եռանդ, ամուր հավատ ու հույս պարգևի մեր ժողովրդին՝ արժանապատվորեն հաղթահարելու բոլոր փորձություններն ու կյանքի կոչելու համազգային ծրագրերն ու երազանքները:

Даже спустя 35 лет наше решение остается неизменным: президент Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю 35-летия карабахского движения. В частности, говорится:
День 20 февраля 1988 года вошел в историю армянского народа как переломный и решающий день, стал символом возрождения нашего национального духа, единства и сплочения всех армян. Он был отмечен как День возрождения Арцаха.
В этот день состоявшаяся в Степанакерте внеочередная сессия Нагорно-Карабахского областного совета приняла историческое решение, придавшее юридическую силу многолетней борьбе арцахских армян за защиту своих прав, свобод и национального достоинства. Мы заявили миру о своей решительной и непоколебимой воле жить свободно, независимо и едино на своей родной земле, самостоятельно распоряжаться своей судьбой.
Даже спустя 35 лет наше решение остается неизменным, дух не сломлен, путь неизменен. Народ Арцаха, более двух месяцев находящийся в осаде, своей стойкостью и решимостью доказал, что он не отказывается от принятого решения, от избранного пути и от Земли своих предков, которая всегда была и должна быть армянской.
Мы благодарны и признательны всем тем, кто с нами на этом нелегком пути, всем нашим соотечественникам на Родине Армении и в Диаспоре, верным друзьям Арцаха в разных уголках мира, которые своей поддержкой дают нам в нашей борьбе неисчерпаемые силы для защиты общечеловеческих ценностей, фундаментальных норм и принципов демократии.
Склоняю голову перед светлой памятью наших героев, посвятивших свою жизнь святому делу защиты Родины. Они всегда с нами, рядом с нами и ведут нас по пути построения будущего Арцаха. Мы обязаны сделать все, чтобы стали реальностью заветные мечты и цели наших героев.
Дай Бог нашему народу мира, сил и энергии, крепкой веры и надежды достойно преодолеть все испытания и воплотить в жизнь наши национальные планы и мечты».