Հույս ունեմ այդ փաստաթուղթը մի օր կգաղտնազերծվի և կկարողանանք իմանալ, թե այնտեղ ինչ է եղել․ Խաչատրյան (տեսանյութ)
«Թուրքիան 1993թվականին, երբ փակեց սահմանները, նա քաղաքական պահանջ է դրել, և Թուրքիան կբացի սահմանները, եթե Հայաստանը բավարարի քաղաքական պահանջները» այս մասին նշում է «Ազգային Ժողովի» պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություններին։
Խաչատրյանի կարծիքով, եթե մենք թուրքական սահմանը բացենք և թուրքական գյուղատնտեսական ապրանքները շատ էժան գներով վաճառվեն Հայաստանում, ապա Հայաստանի գյուղատնտեսությունը կագնելու է մեծ խնդրի առջև և նույնը վերաբերվում է տեքստիլ արդյունաբերությանը։
Ըստ նրա, Թուրքիայի համար Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերություններ հաստատելը որևէ կարևորություն չունի «իրենք տնտեսական շահ չունեն, քաղաքական շահը արդեն այլ բան է»։
Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելուն, ապա պատգամավորը կասկածում է, որ կարող են լինել տարբեր բանավոր պայմանավորվածություններ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև։ Մասնավորապես, այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» հետ կապված, Իլհամ Ալիևը ասել  է, որ Հայաստանը պարտավորություններ է ստանձնել, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ ոչ մի բանավոր պայմանավորվածության մասին խոսք լինել չի կարող
«Նույն բանը Փաշինյանը ասում էր Գորիս-Կապան ճանապարհի Շուռնուխի հատվածի վերաբերյալ, սկզբից ասում էր որևէ պայմանավորվածություն չկա, հետո բանավոր պայմանավորվածություն, հետո պարզվեց գրավոր է եղել։ Հույս ունեմ մի օր այդ փաստաթուղթը կգաղտնազերծվի և դուք կկարողանաք տեղեկանալ, թե այնտեղ ինչ է եղել։ Բանալին այստեղ միջանցքի սահմանումն է, ինչպես սահմանել միջանցք։ Միջանցքի մի սահմանում եմ տեսել, այսինքն այդտեղով պետք է անցնի երկաթուղի, ավտոմոբիլային ճանապարհներ, հնարավոր է գազամուղ և նավթամուղեր։ Քանի չկա սահմանումը, ապա չենք կարող ասել, թե ինչ են պայմանավորվել»։

Надеюсь, что однажды этот документ будет рассекречен, и мы сможем узнать, что там произошло: Хачатрян (видео)
«Когда Турция закрыла границы в 1993 году, она выдвинула политическое требование, и Турция откроет границы, если Армения выполнит это политическое требование», - отмечает депутат Национального собрания Артур Хачатрян, коснувшись возможностей урегулирования армяно-турецких отношений.
По мнению Хачатряна, если мы откроем турецкую границу и турецкая сельскохозяйственная продукция будет продаваться в Армении по очень низким ценам, то сельское хозяйство Армении столкнется с большой проблемой, то же самое касается и текстильной промышленности.
По его словам, налаживание торгово-экономических отношений с Арменией не имеет для Турции большого значения: «у них нет экономического интереса, политический интерес — это уже другое дело».
Что касается достижения мира с Азербайджаном, депутат подозревает, что между лидерами Азербайджана и Армении могут быть разные устные договоренности. В частности, относительно так называемого «Зангезурского коридора» Ильхам Алиев заявил, что Армения взяла на себя обязательства, а Никол Пашинян заявил, что ни о каком устном соглашении не может быть и речи.
«То же самое Пашинян говорил и про Шурнухский участок дороги Горис-Капан, сначала говорил, что договоренности нет, потом, что была устная договоренность, потом оказалась, что была письменная. Надеюсь, что однажды этот документ будет рассекречен, и мы сможем узнать, что там произошло.  Ключевым здесь является определение коридора, как определить коридор. Я видел одно определение коридора, то есть через него должны проходить железная дорога, автомобильные дороги, возможно газопровод и нефтепроводы. Пока нет определения, мы не можем сказать, о чём они договорились».