«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը հյուրընկալել է ՀՀ ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատվիրակությանը
Ս․թ․ փետրվարի 15-ին «ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ են այցելել ԻԻՀ հակաականային գործունեության կենտրոնի ղեկավար կազմը՝ տնօրեն Մոհամմադ Հոսեյն Ամիր Ահմադիի գլխավորությամբ։
Հյուրերն այցելել են «ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ ուսումնական կենտրոն, ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը, կարողություններին, ականատես եղել դաշտային գործնական պարապմունքներին։
«ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանը բարձր է գնահատել հակաականային գործունեության ոլորտում ՀՀ և ԻԻՀ միջև առկա համագործակցությունը և շեշտել փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Պարոն Մոհամմադ Հոսեյն Ամիր Ահմադին շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար, փաստել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը, հույս հայտնել, որ հայաստանյան հանդիպումը ևս կունենա դրական արդյունք և հիմք կհանդիսանա համագործակցության հետագա զարգացման համար։
- Հումանիտար ականազերծման գործողությունը կարևոր  է այն առումով, որ փաստացի մարդու կյանքն է փրկվում, ինչպես նաև ստեղծվում պայմաններ՝ նրա անվտանգ ապրելակերպի համար: Պատրաստակամ ենք այս ոլորտում «ՀԱՓԿ»-ի հետ լայնածավալ և երկարաժամկետ համագործակցության,- նշել է պարոն Մոհամմադ Հոսեյն Ամիր Ահմադին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխգործակցությունն առավել առարկայական դարձնելու հետ կապված հարցեր՝ մասնավորապես, շոշափվել է ԻԻՀ ՀԳԿ միջազգային ուսումնական կենտրոնում «ՀԱՓԿ» մասնագետների վերապատրաստման հնարավորությունը:
Հանդիպման ավարտին «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հակաականային գործունեության կենտրոնի միջև ստորագրվել է հումանիտար հակաականային գործունեության ոլորտում փոխգործակցության հուշագիր։

ГНКО «Гуманитарно-экспертный центр по разминированию» принял делегацию, прибывшую в РА из Исламской Республики Иран
15 февраля руководство Центра противоминной деятельности Ирана во главе с директором Мохаммадом Хоссейном Амиром Ахмади посетило «Гуманитарно-экспертный центр по разминированию» (ГЭЦР) Армении.
Гости ознакомились с деятельностью и возможностями центра, а также стали свидетелями полевых практических занятий.
Вагинак Саркисян, директор ГЭЦР, высоко оценил существующее сотрудничество между Арменией и Ираном в сфере противоминной обороны и подчеркнул важность расширения сотрудничества.
Мохаммад Хоссейн Амир Ахмади поблагодарил за гостеприимство, отметил важность достигнутых договоренностей, выразил надежду, что встреча в Армении также будет иметь положительный результат и послужит основой для дальнейшего развития сотрудничества.
«Гуманитарное разминирование важно в том смысле, что спасаются реальные человеческие жизни и создаются условия для их безопасного существования. Мы готовы к масштабному и долгосрочному сотрудничеству с ГЭЦР в этой сфере", - отметил он.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с приданием взаимодействию большей предметности, в частности, была затронута возможность обучения специалистов ГЭЦР в Международном учебном центре Международного учебного центра Республики Иран.
По итогам встречи был подписан меморандум о сотрудничестве в области гуманитарного разминирования между государственной некоммерческой организацией «Гуманитарно-разминирование и экспертный центр» и Центром разминирования Исламской Республики Иран.