Մենք խոսում ենք գիտության զարգացումից, իսկ մեր կողքին տեղի է ունենում հումանիտար ճգնաժամ․ նախարարը՝ Ճապոնիայի դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը՝ հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին և կարևորել հայ-ճապոնական բարեկամական կապերի զարգացումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ դեսպանն իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
«Շատ լավ նախադրյալներ են ստեղծված մեր երկու երկրների միջև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու և համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու համար: Ճապոնիայի կառավարությունը ՀՀ մարզերում մի շարք պետական կազմակերպությունների հետ դրամաշնորհային աջակցության տարբեր ծրագրեր է իրականացնում, ինչը շատ գնահատելի է»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով Ճապոնիայի ներդրումային մասնակցությունը Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է, մասնավորապես «Grant Assistance for Grassroots Human Security Projects» դրամաշնորհային նախագիծը, որի շրջանակում Ճապոնիայի կառավարությունը Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացրել է 80-ից ավելի նախագծեր։ «Grassroots» ծրագրերի (GGP) շրջանակում վերջին տարիների ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում ստորագրվել են դրամաշնորհային 6 պայմանագրեր:
Դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն իրենց համար կարևոր գործընկեր է: Նա նաև նշել է, որ երկու երկրների միջև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ուղղություններով առկա է սերտ համագործակցության շատ ավելի մեծ ներուժ:
Ժաննա Անդրեասյանը պատրաստակամություն է հայտնել ի դեմս Գիտության կոմիտեի՝ փոխգործակցել Ճապոնիայի կրթության, մշակույթի, սպորտի, գիտության և տեխնոլոգիաների նախարարության, ինչպես նաև Գիտության զարգացման ճապոնական միության հետ՝ համագործակցային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով:
Կողմերը կարևորել են նաև մշակութային համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես համատեղ ցուցադրություններ, համերգներ իրականացնելու հնարավորությունը: Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին հայտնել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ առաջիկայում մի շարք մշակութային միջոցառումներ են նախատեսված:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի խնդրին և հույս հայտնել, որ միջազգային կառույցները հասցեական գործողություններ ու քայլեր կձեռնարկեն խնդրի կարգավորման համար: Նախարարն ընդգծել է, որ հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում խախտվել են շուրջ 120 հազար բնակչի, այդ թվում՝ 30 հազար երեխայի հիմնարար մի շարք իրավունքներ. «Նրանք արդեն 60 օրից ավելի է՝ գտնվում են շրջափակման մեջ, զրկված են հիմնարար մի շարք իրավունքներից: Սննդի մատակարարման անհնարինության, Ադրբեջանի կողմից գազամատակարարման և էլեկտրաէներգիայի պարբերական խափանումների պատճառով թե՛ մանկապարտեզներում, թե՛ դպրոցներում և թե՛ կրթական մյուս հաստատություններում գրեթե չեն իրականացվում ուսումնական գործընթացները, որն անթույլատրելի իրավիճակ է: Այս ժամանակներում, երբ մենք խոսում ենք տեխնոլոգիական առաջընթացներից, գիտության զարգացումից, մեր կողքին միաժամանակ տեղի է ունենում հումանիտար ճգնաժամ, և հենց սա պետք է բոլորիս մտահոգի: Կարծում եմ՝ միջազգային հասցեական արձագանքը կնպաստի իրավիճակի կարգավորմանը»:
Դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին Ճապոնիայի կառավարության անունից իր մտահոգությունն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, նշել, որ իրենք ուշադրությամբ հետևում են զարգացումներին և կարևորում են Լաչինի միջանցքի ամբողջ երկայնքով տեղաշարժի ազատության ու անվտանգության ապահովումը:

Мы говорим о развитии науки, а рядом с нами происходит гуманитарный кризис: министр - послу Японии
Поддержи А1+!Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Японии в Армении Фукусиму Масанори. На встрече присутствовал и заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Как передает Министерство ОНКС, Жанна Андреасян приветствовала посла Фукусиму Масанори и подчеркнула важность развития дружественных отношений между Арменией и Японией, выразив уверенность, что посол будет способствовать дальнейшему укреплению и углублению отношений между Арменией и Японией.
«Созданы очень хорошие предпосылки для укрепления сотрудничества между нашими двумя странами в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи, реализации новых совместных проектов. Правительство Японии с рядом государственных организаций реализует различные программы грантового содействия в регионах Армении, что нами высоко оценивается», - сказала Жанна Андреасян, подчеркнув инвестиционное участие Японии в социально-экономическом развитии Армении.
Министр ОНКС отметила важность грантового проекта «Grant Assistance for Grassroots Human Security Projects», в рамках которого правительство Японии в Республике Армения реализовало более 80 проектов. В рамках этих программ за последние годы с Министерством ОНКС было подписано 6 грантовых соглашений.
Посол Фукусима Масанори поблагодарил за прием, подчеркнув, что Армения является для них важным партнером. Он также отметил, что существует гораздо больший потенциал для тесного сотрудничества двух стран в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи.
Жанна Андреасян от имени Комитета по науке выразила готовность в целях реализации совместных проектов сотрудничать с Министерством образования, культуры, спорта, науки и технологий Японии, а также с Японским обществом развития науки.
Стороны обсудили и перспективы сотрудничества е сфере культуры, в частности возможность проведения совместных выставок и концертов. Фукусима Масанори сообщил, что в ближайшее время запланирован ряд культурных мероприятий по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
Жанна Андреасян обратила внимание посла на гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, и выразила надежду, что международные структуры предпримут соответствующие действия и шаги для решения проблемы. Министр подчеркнула, что в результате гуманитарного кризиса нарушен ряд основных прав около 120 000 жителей, в том числе 30 000 детей.
«Они находятся в блокаде уже более 60 дней, лишены ряда основных прав. В связи с невозможностью снабжения продовольствием, периодическими перебоями газо- и электроснабжения Азербайджаном воспитательные процессы в детских садах, школах и других учебных заведениях практически не осуществляются, что является недопустимой ситуацией. В наше время, когда мы говорим о техническом прогрессе, развитии науки, рядом с нами происходит гуманитарный кризис, и это то, что должно беспокоить всех нас. Думаю, что международная адресная реакция будет способствовать урегулированию ситуации».
Посол Фукусима Масанори от имени правительства Японии выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией, отметил, что они внимательно следят за развитием событий и придают большое значение обеспечению свободы и безопасности передвижения по Лачинскому коридору.