Հավելավճարներ կտրամադրվեն գյուղական՝ մինչև հարյուր աշակերտ ունեցող դպրոցների ուսուցիչներին
Ուսուցիչների վարձատրության բարձրացման քաղաքականության շրջանակում 2023 թ. պետական բյուջեով մի քանի նոր նախաձեռնություններ են նախատեսված: Մասնավորապես՝ հավելավճարներ կտրամադրվեն գյուղական մինչև հարյուր աշակերտ ունեցող դպրոցների 4418 ուսուցիչների՝ նրանց վարձատրությունը հասցնելով  մեկ դրույքաչափի` անկախ դասավանդվող ժամերի քանակից:
Հանրապետության բոլոր դպրոցների բնագիտական առարկաներ դասավանդող 8135 ուսուցիչներին կտրամադրվի լրացուցիչ հավելավճար՝ նպատակ ունենալով խրախուսել նոր ուսուցիչների մուտքը դպրոցներ և լրացնել առկա թափուր տեղերը։
Վերանայվել է բազմահամակազմ դասարանների ձևավորման սկզբունքը, որով փոքր դպրոցներում յուրաքանչյուր երեխայի համար կապահովվի լիարժեք դասաժամ՝ բոլոր առարկաների ուսուցման համար: Բազմահամակազմ դասարան կձևավորվի միայն արվեստի և ֆիզկուլտուրայի ժամերին, ըստ այդմ՝ մեկ ժամի համար ուսուցիչներին 50-75 % հավելավճար։ Ծրագիրը մեկնարկել է Սյունիքի մարզի 76 դպրոցներում:

Учителя сельских школ с количеством учащихся до ста человек получат доплаты
Поддержи А1+!В рамках политики повышения заработной платы учителей в 2023 году, в государственном бюджете запланировано несколько новых инициатив. Одна из инициатив заключается в том, что 4418 учителям сельских школ с количеством учащихся до ста учащихся будут предоставлены доплаты, увеличив их заработную плату на одну ставку, независимо от количество учебных часов.
8 135 учителей, преподающих естественно-научные дисциплины во всех школах республики, получат дополнительную надбавку с целью поощрения новых учителей к поступлению в школы и замещению имеющихся вакансий.
Пересмотрен принцип формирования многокомпонентных классов, согласно которому в маленьких школах каждому ребенку будет предоставлено полное учебное время для изучения всех предметов. Многокомпонентный класс будет формироваться только во время занятий по искусству и физической культуре, соответственно учителя будут получать надбавку в размере 50-75% за один час.