ԱԺ պատգամավորները Սերբիայի դեսպանին են ներկայացրել Լաչինի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հանդիպել է Սերբիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչի հետ,որի ընթացքում քննարկվել է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Ինչպես տեղեկացնում է ԱԺ կայքէջը, հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի անդամ Միքայել Թումասյանը:
Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար: Նրա խոսքով՝ սերբ և հայ ժողովուրդները կապված են պատմական բարեկամական ընդհանրություններով: Ըստ դեսպանի՝ ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը լավ հիմք է ստեղծում երկու երկրների համագործակցության զարգացման համար:
Հայկ Մամիջանյանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը` ընդգծելով, որ 120 հազար մարդ գտնվում է շրջափակման մեջ:
Նա խոսել է առաջացած հումանիտար ճգնաժամի, Ադրբեջանի կողմից ծրագրված էթնիկ բնաջնջում իրականացնելու մասին: Հայկ Մամիջանյանը հույս է հայտնել, որ միջազգային համայնքը մեծ ճնշում կգործադրի ադրբեջանցի իշխանությունների վրա` շեշտելով, որ շատ միջազգային կառույցներ իրենց մտահոգություններն արդեն արտահայտել են, խոսել են պաշտոնական Բաքվի հետ` առաջարկելով դադարացնել շրջափակումը:
Միքայել Թումասյանը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականի ապրիլին, որպես դիտորդ, ներկա է գտնվել Բելգրադում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններին: Նա նշել է, որ ունեցել է մի շարք հանդիպումներ բարձրաստիճան անձանց հետ, որոնք շատ ջերմ են արտահայտվել Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի մասին:
Պատգամավորը, կարեւորելով բարեկամական խմբերի աշխատանքը, նշել է, որ ներկայում Սերբիայի խորհրդարանում կա ազգությամբ հայ երիտասարդ պատգամավոր, որը նաեւ Սերբիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ է:
Զրույցում ընդգծվել է, որ Հայաստանի եւ Սերբիայի միջեւ գոյություն ունեցող խորհրդարանական դիվանագիտությունը, մի շարք ոլորտներում համագործակցությունը զարգանալու լուրջ ներուժ ունեն: Նշվել է, որ փոխգործակցության օրակարգին նոր բովանդակություն եւ դինամիկա հաղորդելու ցանկությունը մեծ է:
Անդրադարձ է կատարվել տնտեսական, զբոսաշրջության, մշակութային, գիտական, կրթական ոլորտներում համագործակցությանը:

Депутаты НС представили послу Сербии гуманитарный кризис в Арцахе
Поддержи А1+!Мы по своему опыту, на примере наших двух стран, знаем, какова цена мира и какое значение он имеет для развития страны и безопасности народа. Об этом заявил руководитель группы дружбы Армения-Сербия НС Армении Айк Мамиджанян в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Сербия Татьяной Панайотович-Цветкович. Встреча состоялась 3 февраля, в ней принял участие член группы дружбы Армения-Сербия Микаел Тумасян.
Приветствуя посла в парламенте, Айк Мамиджанян выразил уверенность, что группы дружбы с новым руководителем и членами в результате совместной тесной и эффективной работы будут способствовать мирному и нормальному развитию двух стран.
Татьяна Панайотович-Цветкович поблагодарила депутатов за встречу. По ее словам, сербский и армянский народы связаны исторически дружественными общностями. Многовековая дружба народов создает хорошую основу для развития сотрудничества двух стран.
Айк Мамиджанян представил ситуацию вокруг Лачинского коридора, подчеркнув, что 120 тысяч человек находятся в блокаде. Он коснулся гуманитарного кризиса, проводимой Азербайджаном этнической чистки. Айк Мамиджанян выразил надежду, что международное сообщество окажет большое давление на власти Азербайджана, подчеркнув, что многие международные структуры уже выразили свою обеспокоенность и поговорили с официальным Баку, предложив им прекратить блокаду.
Микаел Тумасян сообщил, что в апреле 2022 года в качестве наблюдателя присутствовал на президентских выборах, прошедших в Белграде. Он отметил, что имел ряд встреч с высокопоставленными лицами, которые тепло отзывались об Армении и армянском народе. Подчеркнув важную работу групп дружбы, депутат отметил, что в настоящее время в парламенте Сербии находится молодой армянин по происхождению, который также является членом группы дружбы Сербия-Армения.
В ходе беседы была подчеркнута существующая между Арменией и Сербией парламентская дипломатия и факт сотрудничества в ряде сфер с серьезным потенциалом развития. Было отмечено, что есть большое желание придать новое содержание и динамику повестке сотрудничества.