Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և Սյունիքի մարզպետարանը ստորագրել են հուշագիր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր, փետրվարի 1-ին Սյունիքի մարզպետարանը, ի դեմս մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, ի դեմս գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլիի, կնքել են հուշագիր՝ տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական ոլորտներում համագործակցության մասին։
Հուշագրով նախատեսվում է համագործակցությունն իրականացնել հետևյալ ուղղություններով՝
∙ Սոցիալական բնագավառում, մասնավորապես՝ առողջապահության ոլորտում, անապահով ընտանիքների սոցիալական վիճակի բարելավման, կրթության ոլորտում՝ մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզը որակյալ մասնագետներով ապահովելու և այլ ուղղություններով։
∙ Տնտեսական բնագավառում, մասնավորապես՝ նպաստել մարզի տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը՝ առաջնահերթությունը տալով թեթև արդյունաբերությունը և հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտին:
∙ Բնապահպանական ոլորտում, մասնավորապես՝ նպաստել մարզի բնապահպանական խնդիրների լուծմանը, խթանել այլընտրանքային էներգիայի կիրառությունը:
Կողմերը պարտավորվել են համագործակցել նաև երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող համապատասխան ոլորտներում մշտադիտարկման, փորձի փոխանակման, տեղեկատվական նյութերի հրապարակման ուղղություններով։
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը հուշագրի ստորագրման առիթով ասել է. «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը նոր չէ, որ այս բոլոր ուղղություններով սոցիալական աջակցության ծրագրեր է իրականացնում։ Այս հուշագիրը նպատակ ունի ավելի հասցեական, համակարգված և արդյունավետ դարձնելու Սյունիքի ամենախոշոր ձեռնարկության մասնակցությունը մարզի զարգացմանը։ Ինձ համար հատկապես կարևոր է, որ հուշագիրը նախանշում է կոնկրետ թիրախներ և ըստ ոլորտների ձևակերպում խնդիրների լուծման հստակ ճանապարհները։ Կարևոր է նաև, որ տարածքային կառավարման մարմիններն ու մասնավոր ընկերություններն ունենան իրենց պարտավորությունների, գործառույթների և համագործակցության հստակ շրջանակն ամրագրող փաստաթուղթ։ Ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերը չպետք է փոխարինեն պետության պարտականություններին, ինչպես հաճախ եղել է, այլ պետք է փոխլրացնեն և ավելի արդյունավետ դարձնեն մարզի զարգացմանն ուղղված ջանքերը»։
ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին ընդգծել է մարզպետարանի հետ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը. «Շատ կարևոր է, որ սոցիալական օգնությունը լինի նպատակային և միտված՝ կայուն զարգացմանը, իսկ դրա համար ուղղությունների և նպատակների համատեղ համակարգումն անհրաժեշտություն է։
Չհամակարգված սոցիալական ծրագրերն ունենում են կարճաժամկետ ազդեցություն և տարիներով ծախսված զգալի գումարները չեն ապահովում կայուն արդյունք։ Այս հուշագիրը հնարավորություն է ընձեռում նախանշել ռազմավարական ուղղությունները և համակարգել ջանքերը՝ թիրախային ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ։ Ինձ համար հատկապես կաևոր է սոցիալական և բնապահպանական կայունության կարևորության գիտակցումը և այդ ուղղությամբ համատեղ աշխատանքը։ Խնդիրները շատ են, բայց մեր լուծումները պետք է կենտրոնանան ոչ թե արագ, այլ կայուն, երկարաժակետ ու ռազմավարական արդյունքների վրա»։

e0d5950c9742752c046594d39418519d_M
Сегодня, 1 Февраля, Сюникская область Армении в лице губернатора Роберта Гукасяна и ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» в лице генерального директора Р. Худолия подписали меморандум о сотрудничестве в экономической, социальной и экологической сферах.
Меморандум предусматривает сотрудничество по следующим направлениям:
∙ В социальной сфере, в частности, в сфере здравоохранения, улучшения социального положения малообеспеченных семей,  образования, в частности, в вопросах обеспечения Сюникского региона квалифицированными специалистами, и по другим направлениям.
∙ В экономической сфере, в частности, в вопросах  диверсификации экономики региона, по приоритетным направлениям, таким как легкая и сельскохозяйственая промышленности.
∙ В области охраны окружающей среды, в частности, в вопросах решения экологических проблем региона, развитию альтернативной энергетики.
Стороны также обязались сотрудничать в следующих  направлениях, например, совместного мониторинга, обмена опытом, публикации соответствующих материалов и информации в областях, представляющих двусторонний интерес.
На подписании  меморандума губернатор Сюникской области Роберт Гукасян заявил.
«Зангезурский медно-молибденовый комбинат очень давно и интенсивно участвует в реализации  социальных программ  по вышеперечисленным направлениям. Этот меморандум призван сделать участие крупнейшего предприятия Сюника более адресным, системным и эффективным для развития региона. Для меня особенно важно, что в меморандуме обозначены конкретные задачи и сформулированы четкие пути решения проблем по отраслям. Важно, чтобы органы территориального управления и частные компании имели документ, фиксирующий четкие границы обязанностей, функций и сотрудничества. Программы социальной ответственности не должны выполнять функции государства, как это часто бывало, но должны дополнять друг друга  в вопросах развития  региона».
Генеральный директор ЗММК Роман Николаевич Худолий подчеркнул значимость совместной работы с губернатором.
«Очень важно, чтобы социальная помощь была адресной и направленной на устойчивое развитие, а для этого необходимо согласование направлений и целей. Несогласованные социальные программы имеют краткосрочный эффект, и значительные суммы, потраченные годами, не всегда дают ощутимых результатов. Этот меморандум дает возможность наметить стратегические направления и скоординировать усилия по реализации целевых программ. Для меня особенно важен акцент на совместную работу по направлению устойчивого социального и экологического развития. Впереди сложные задачи, и наши решения должны ориентироваться не на быстрые, а на устойчивые, долгосрочные и стратегические результаты».