Փորձում ենք առավելագույնս աջակցել, որպեսզի աշխատատեղերը պահպանվեն․ Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղված միջոցառումները: Այս մասին հայտնումե ն ԱՀ պետնախարարի գրասենյակից։
«Մենք փորձում ենք առավելագույնս աջակցել, որպեսզի աշխատատեղերը պահպանվեն: Ցավոք, այս իրավիճակում շատերը կորցրել են աշխատանքը: Մշակված ծրագրերի միջոցով փորձելու ենք հնարավորինս աջակցել թե՛ տնտեսվարողներին, թե՛ սոցիալապես ավելի դժվար վիճակում հայտնված քաղաքացիներին»,-ասել է պետնախարարը:
Միջոցառումների մշակման աշխատանքային խմբի ղեկավար, պետնախարարի խորհրդական Գրիգորի Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է իրականացնել չորս ծրագիր, որոնցից երկուսն ունեն տնտեսական, երկուսը՝ սոցիալական ուղղվածություն:
Տնտեսական ծրագրերը վերաբերում են շրջափակման հետևանքով առավելապես տուժած ոլորտներին և նախատեսում են աջակցության տրամադրում տնտեսվարողներին և անհատ ձեռնարկատերերին: Ծրագրերի նպատակն է առաջին հերթին պահպանել աշխատատեղերը, տնտեսավարողներին աջակցել աշխատավարձերի կամ պարապուրդների վճարման ապահովման հարցում, իսկ անհատ ձեռնարկատերերին ամսական աջակցություն տրամադրել:
Սոցիալական ծրագրերից առաջինը վերաբերում է դեկտեմբերի 12-ից մինչև փետրվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքից ազատված անձանց։ Եթե ճգնաժամի պատճառով տնտեսվարողներն ստիպված են եղել գնալ ազատումների և կրճատումների, ապա այդ աշխատողներին հունվար ամսվա համար նվազագույն աշխատավարձի չափով աջակցություն կտրամադրվի (եթե աշխատավարձը եղել է այդ չափից պակաս, ապա՝ այդ գումարը)։ Մյուս ծրագիրը վերաբերում է նույն ժամանակահատվածում գրանցված աշխատանք չունեցող անձանց. յուրաքանչյուր երեխայի հաշվով նրանց տրամադրվելու է որոշակի գումարի չափով աջակցություն։
Տնտեսական ծրագրերի իրականացման պատասխանատուն Պետական եկամուտների կոմիտեն է, սոցիալական ծրագրերինը՝ Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունը։ Առաջիկայում կհրապարակվեն ծրագրերի մանրամասները:
Պետնախարարը ընդգծել է միջոցառումների թափանցիկ և հասցեական իրականացման կարևորությունը: Նա հանձնարարել է հաշվարկել նաև շրջափակման հետևանքով տնտեսության կրած ընդհանուր վնասի չափը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև կրթության, առողջապահության, սոցիալական ոլորտներին վերաբերող հրատապ հարցեր:

Мы стараемся максимально содействовать тому, чтобы рабочие места сохранялись: Рубен Варданян (видео)
На совещании, состоявшемся 1 февраля под руководством государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна, были представлены меры, направленные на смягчение экономических и социальных последствий блокады.
«Мы стараемся максимально содействовать тому, чтобы рабочие места сохранялись. К сожалению, в этой ситуации многие уже потеряли работу. Посредством разработанных программ мы постараемся максимально поддержать как предпринимателей, так и граждан, находящихся в более тяжелом социальном положении», - заметил госминистр.
Руководитель рабочей группы по разработке мер, советник государственного министра Григорий Мартиросян сообщил, что планируется реализовать четыре программы, две - экономические и две - социальные.
Экономические программы относятся к наиболее пострадавшим от блокады сферам и предусматривают содействие бизнесменам и индивидуальным предпринимателям. Целью программ является, прежде всего, сохранение рабочих мест, поддержка предпринимателей в обеспечении выплаты заработной платы или пособий по безработице, оказание ежемесячной поддержки индивидуальным предпринимателям.
Первая из социальных программ касается лиц, уволенных с работы в период с 12 декабря по 1 февраля. Если в связи с кризисом собственникам бизнеса пришлось сделать увольнения, то этим работникам будет оказано содействие в размере минимальной зарплаты за январь (если зарплата была меньше этой суммы, то будет выдана соответствующая сумма). Другая программа касается зарегистрированных в тот же период безработных. Она направлена на детей. На каждого ребенка будет предоставлена ​​определенная сумма.
Комитет государственных доходов отвечает за реализацию экономических программ, Министерство социального развития и миграции отвечает за социальные программы. Подробности программ будут опубликованы в ближайшее время.
Государственный министр подчеркнул важность прозрачного и целенаправленного осуществления мер. Он также распорядился подсчитать сумму общего ущерба, нанесенного экономике в результате блокады.
В ходе совещания были обсуждены актуальные вопросы, связанные с образованием, здравоохранением и социальной сферой.