Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն հավանություն ենք տալիս․ Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի ԱԳՆ հայտարարությունը․
Ողջունում ենք Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման դատապարտումը Եվրախորհրդարանի կողմից և կոչերը՝ անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքի գործունեությունը` ի կատարումն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների։
Երախտագիտություն ենք հայտնում այն պատգամավորներին, որոնք սկզբունքային դիրքորոշում են դրսևորել Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային քաղաքականության կանխման անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Հավանություն ենք տալիս տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների՝ Արցախ մուտքն ապահովելու կոչերին։ Բարձր ենք գնահատում Եվրախորհրդարանի դիմումը միջազգային հանրությանը՝ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ Արցախի ժողովրդի ճակատագրում։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի շրջափակումը Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ծրագրի բաղադրիչներից միայն մեկն է։ Ստեղծելով անտանելի կենսապայմաններ՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի վտարել Արցախի ժողովրդին իր պատմական հայրենիքից։
Կարևորում ենք միջազգային հանրության հավաքական ջանքերի կենտրոնացումը կոնկրետ քայլերի իրականացման վրա՝ միտված Ադրբեջանի ցեղասպանական ծրագրի խափանմանը։

Одобряем направление миссии по установлению фактов в Лачинский коридор: заявление МИД Арцаха
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Арцах приветствует осуждение блокады Арцаха со стороны Европарламента и одобряет направление в Лачинский коридор миссии по установлению фактов для оценки гуманитарной ситуации на местах. Об этом говорится в распространенном МИД Арцаха заявлении.
«Мы приветствуем осуждение Европарламентом продолжающейся блокады Арцаха Азербайджаном и призывы к немедленному восстановлению работы Лачинского коридора для выполнения положений Трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года. Выражаем благодарность тем депутатам, которые проявили принципиальную позицию в отношении необходимости предотвращения бесчеловечной политики Азербайджана в отношении Арцаха и его народа.
Поддерживаем призывы международных организаций направить в Лачинский коридор миссию по установлению фактов для оценки гуманитарной ситуации на местах, а также для обеспечения доступа в Арцах. Мы высоко ценим призыв Европарламента к международному сообществу принять более активное участие в судьбе народа Арцаха.
Еще раз подчеркиваем, что блокада Арцаха является лишь одной из составляющих плана Азербайджана по уничтожению народа Арцаха. Создавая невыносимые условия жизни, Азербайджан стремится изгнать народ Арцаха с его исторической родины. Подчеркиваем направленность коллективных усилий международного сообщества на реализацию конкретных шагов, направленных на срыв плана геноцида Азербайджана", - говорится в сообщении.