Ինչ են քննարկել հայ և մեքսիկացի պատգամավորները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստան ենք եկել զարգացնելու միջխորհրդարանական հարաբերությունները` հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ այս տարի կլրանա երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 31-ամյակը: Այս մասին բարձրաձայնել է Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեն՝ հայտնում են Ազգային ժողովից:
Վերջինիս գլխավորած պատվիրակության հետ հունվարի 17-ին հանդիպել են ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամները: Բերենիսե Խուարես Նավառետեն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է, մասնավորապես, մշակույթի, կրթության, ինչպես նաեւ տնտեսական ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան` հայ խորհրդարանականները նույնպես արժեւորել են երկու երկրների օրենսդիրների, մասնավորապես, բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում փոխգործակցության զարգացումը:
Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամ Գուրգեն Արսենյանի խոսքով՝ Հայաստանի եւ Մեքսիկայի ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը ձեւավորված է շատ վաղուց, ունի խոր արմատներ: Բերենիսե Խուարես Նավառետեն էլ կարծիք է հայտնել, որ երկու երկրների պատմություններում էլ կան ցավոտ էջեր:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամները բարձրաձայնել են Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ շարունակվող ադրբեջանական ագրեսիայի մասին, անդրադարձել Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին: Հայ խորհրդարանականները ստեղծված իրավիճակում կարեւորել են միջազգային հանրության արձագանքը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը` բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանը նշել է. «Մենք չենք կարող խոսել երկարաժամկետ խաղաղության մասին, քանի դեռ չի լուծվել ԼՂ հակամարտությունը եւ չի ընդունվել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»: Պատգամավորի խոսքով օրակարգային է միջազգային հանրության անդրադարձն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցին` հիմքում ունենալով «Ճանաչում հանուն փրկության» բանաձեւը:

Что обсуждали армянские и мексиканские депутаты?
Мы приехали в Армению для развития межпарламентских отношений, учитывая тот факт, что в этом году исполняется 31 год со дня установления двусторонних дипломатических отношений. Об этом заявила председатель группы дружбы Мексика-Армения Палаты депутатов Мексики Беренисе Хуарес Наварете.
Члены группы дружбы Армения-Мексика Национального Собрания Армении 17 января встретились с возглавляемой Беренисе Хуарес Наварете делегацией. Поблагодарив за прием, глава делегации подчеркнула важность развития сотрудничества в сферах культуры, образования, а также экономики.
Приветствуя визит гостей в Армению, армянские парламентарии также отметили важность углубления сотрудничества между законодательными органами двух стран, в частности, группами дружбы, а также развития сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях.
По словам члена группы дружбы Армения-Мексика Гургена Арсеняна, дружба между народами Армении и Мексики сложилась давно и имеет глубокие корни. Беренисе Хуарес Наварете также высказала мнение, что в истории обеих стран есть болезненные страницы.
В ходе встречи члены группы дружбы Армения-Мексика представили продолжающуюся азербайджанскую агрессию против Армении и Нагорного Карабаха, коснулись блокады Лачинского коридора и возникших гуманитарных проблем. Армянские парламентарии подчеркнули важность реакции международного сообщества на сложившуюся ситуацию.
Касаясь установления мира в регионе, член группы дружбы Артур Хачатрян отметил: «Мы не можем говорить о долгосрочном мире, пока не будет урегулирован нагорно-карабахский конфликт и не будет признано право народа Арцаха на самоопределение». По словам депутата, на повестке дня обращение международного сообщества к вопросу о праве народа Арцаха на самоопределение на основе формулы «Признание во имя спасения».