Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել` տեղեկացնում են Արցախի ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից: Դրանում ասվում է.
Ադրբեջանի կողմից պաշարված Արցախում հումանիտար աննախադեպ ճգնաժամը խորանում է:
Այսօր Ադրբեջանը փակել է նաև Արցախը սնուցող գազատարը, որի արդյունքում 120 000 մարդ խստաշունչ ձմռան այս օրերին, ի թիվս այլ կենսական խնդիրների, զրկվել է նաև ջեռուցման հնարավորությունից:
30 000 երեխայի համար ահագնանում է թերսնման, ցրտահարման վտանգը:
Ողջունելով և կարևորելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այսօրվա պաշտոնական նամակն ավելի քան 30 պետությունների խորհրդարանների ղեկավարներին, ուզում եմ ընդգծել, որ այս հարցում ՀՀ և ԱՀ խորհրդարանների բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է մի կողմ դնեն իրենց քաղաքական հայացքները, բոլոր օրակարգերի գլխավերևում ունենան աղետալի իրավիճակում հայտնված Արցախի հարցը և միասնական ջանքերով աշխարհի ուշադրությունը հրավիրեն անկանխատեսելի զարգացումներով օրեցօր սաստկացող հումանիտար աղետի վրա:
Սա պետք է անընդունելի լինի քաղաքակիրթ աշխարհի համար: Մենք պետք է համատեղ ջանքերով պարտադրենք միջազգային հանրությանը՝ ճիշտ գնահատական տալ Ադրբեջանի կողմից Արցախում էթնիկ զտման քաղաքականությանը, և այն կանխելու ուղղությամբ ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ, որոնք արդեն իսկ ուշանում են:

Председатель НС Арцаха Артур Товмасян выступил с заявлением
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян выступил с заявлением. В заявлении говорится:
«В осажденном Азербайджаном Арцахе углубляется беспрецедентный гуманитарный кризис.
Сегодня Азербайджан также перекрыл питающий Арцах газопровод, в результате чего в эти дни суровой зимы 120 000 человек, в числе прочих жизненно важных проблем, лишены возможности отопления.
Для 30 000 детей возрастает риск недоедания и обморожения.
Приветствуя и подчеркивая важность сегодняшнего официального письма председателя НС Республики Армения Алена Симоняна главам парламентов более 30 государств, хочу подчеркнуть, что в этом вопросе все политические силы парламентов Республики Армения и Азербайджана должны отложить в сторону политических взглядов и поставить вопрос Арцаха, находящегося в катастрофическом положении, во главу всех повесток дня, и совместными усилиями привлечь внимание всего мира к гуманитарной катастрофе, которая день ото дня усугубляется и имеет непредсказуемое развитие событий.
Это должно быть неприемлемо для цивилизованного мира.
Мы должны совместными усилиями заставить международное сообщество дать правильную оценку проводимой Азербайджаном политике этнических чисток в Арцахе и принять соответствующие меры по ее предотвращению, и эти оценки уже запаздывают».