Ռուբեն Վարդանյանը հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը Ադրբեջանի կողմից խափանելու հետ կապված: Հայտնում է Արցախի կառավարությունը։
Քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում կենսական նշանակության օբյեկտների անխափան գործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Պետնախարարը ենթակառուցվածքային ոլորտների պատասխանատուներին հանձնարարել է միջոցառումներ ձեռնարկել այլընտրանքային եղանակներով նշված օբյեկտների գործունեությունը և բնակչության նվազագույն պահանջարկը ապահովելու համար:
Տեղեկացնենք, որ հունվարի 9-ից ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից անջատվել էր նաև Հայաստանից դեպի Արցախ էներգասնուցումը: Ադրբեջանական կողմը հնարավորություն չի տալիս մասնագետներին մոտենալ և հասկանալ պատճառները՝ անհրաժեշտության դեպքում վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Ձմռան պայմաններում Արցախի 120 հազար բնակչությունը փաստացի զրկված է էներգամատակարարումից և արդեն նաև՝ գազամատակարարումից:
Հանրապետությունում ներկայումս էներգամատակարարում իրականացվում է միայն ներքին՝ խիստ սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին:

Рубен Варданян созвал срочное совещание
17 января государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян созвал экстренное совещание в связи с нарушением со стороны Азербайджана подачи газа из Армении в Арцах.
Были обсуждены вопросы, связанные с обеспечением бесперебойной работы жизненно важных объектов в сложившейся ситуации. Государственный министр поручил должностным лицам инфраструктурных отраслей принять меры для обеспечения альтернативными способами работы указанных объектов и минимального спроса населения.
С 9 января на подконтрольной Азербайджану территории было отключено и энергоснабжение, поступающее в Арцах из Армении. Азербайджанская сторона не позволяет специалистам выехать на место и провести аварийно-восстановительные работы. 120-тысячное население Арцаха посреди зимы фактически было лишено энергоснабжения, а теперь и газоснабжения.
В настоящее время энергоснабжение в республике обеспечивается за счет ограниченных ресурсов внутри страны.