ՀՀ դեսպանը Իսպանիայի Կոնգրեսի հանձնաժողովի նախագահին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը
Իսպանիայում ՀՀ դեսպան Սոս Ավետիսյանը հունվարի 12-ին հանդիպել է Իսպանիայի պատգամավորների Կոնգրեսի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Պաու Մարի-Կլոսեի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Իսպանիայի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջից։
Հանդիպման սկզբում դեսպան Ավետիսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել 2022 թվականին հոկտեմբերին և դեկտեմբերին, համապատասխանաբար, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման առնչությամբ Կոնգրեսի ընդունած հայտարարությունների առնչությամբ։
Հաջորդիվ դեսպանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի մեկ ամիս շարունակ արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտման ենթարկելու Ադրբեջանի քաղաքականությունն ու մշտական սպառնալիքները, ընդգծել է Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեության օր առաջ վերականգնման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող մի շարք հարցերի, կարևորել են  խորհրդարանական դիվանագիտության ամրապնդումը, մտքեր են փոխանակել  աշխարհաքաղաքական զարգացումների շուրջ։

Посол РА представил председателю комиссии Конгресса Испании ситуацию в Лачинском коридоре
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Испании Сос Аветисян 12 января встретился с председателем Комиссии Конгресса депутатов Испании по иностранным делам Пау Мари-Клозе.
Как узнаём из страницы посольства Испании в Facebook, в начале встречи посол Аветисян выразил благодарность за принятые Конгрессом заявления относительно военной агрессии Азербайджана против территориальной целостности Армении и блокирования Азербайджаном Лачинского коридора в октябре и декабре 2022 года соответственно.
Затем посол представил собеседнику ситуацию, которая сложилась в результате месячной блокадой Азербайджаном Лачинского коридора, а также политику и постоянные угрозы Азербайджана подвергнуть армян Нагорного Карабаха этнической чистке, и подчеркнул необходимость восстановления нормального функционирования Лачинского коридора.
В ходе встречи собеседники затронули ряд вопросов, касающихся повестки двусторонних отношений, сделали акцент на укреплении парламентской дипломатии, обменялись мнениями о геополитических развитиях.