Կյանքից հեռացել է Հունաստանի վերջին թագավոր Կոնստանտինոս 2-րդը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱթենքում 82 տարեկան հասակում վախճանվել է Հունաստանի վերջին թագավորը՝ Կոնստանտինոս II-ը, որը գահակալել է 1964-1974 թթ.-ին, մինչև երկրում միապետության վերացումը։ Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով The Guardian պարբերականին: Նշվում է, որ Կոնստանտինոս II-ը Աթենքի հիվանդանոցներից մեկն էր տեղափոխվել անցյալ շաբաթ. նա մահացել է կաթվածից:
Կոնստանտինոսը ծնվել է 1940 թվականի հունիսի 2-ին Պավել արքայազնի և Հանովերի արքայադուստր Ֆրեդերիկայի ընտանիքում. նա պատկանում էր դանիական Գլյուքսբուրգների արքայատոհմի ճյուղերից մեկին, որը Հունաստանում կառավարում Էր 1863 թվականից (1922-1935 թթ. ընդմիջմամբ, երբ երկրում հանրապետություն էր)։ Նա գահ է բարձրացել 1964 թ.-ին` 23 տարեկան հասակում:
1965-ին երկրում տեղի Է ունեցել կառավարական ճգնաժամ` «Ապոստազիա»-ն, իսկ 1967 թ.-ին ռազմական հեղաշրջման արդյունքում իշխանության եկան «սև գնդապետները»: Նրանց դեմ ապստամբություն կազմակերպելու փորձից հետո թագավորը հեռացավ Հունաստանից։ 1973 թվականին «սև գնդապետները» վերացրեցին միապետությունը, իսկ երբ 1 տարի անց ժողովրդավարությունը վերականգնվեց, Հունաստանում հանրաքվե անցկացվեց միապետության վերացման հարցի շուրջ, և հույների գրեթե 70 %-ը կողմ արտահայտվեց դրան՝ վերջ դնելով 1863 թ.-ին Կոնստանտինոսի մեծ պապի՝ Գեորգ I-ի կողմից հիմնադրված արքայատոհմի գահակալությանը: Կոնստանտինոս II-ը չճանաչեց հանրաքվեի արդյունքները և չհրաժարվեց գահից։ Դրանից հետո թագավորը երկար տարիներ ապրել է Լոնդոնում։ 1994 թ.-ին Հունաստանի իշխանությունները նրան զրկել են երկրի քաղաքացիությունից և նրա սեփականությունը հանդիսացող անշարժ գույքից։
Միայն կյանքի վերջին տարիներին է նա կարողացել տեղափոխվել հայրենիք։ The Guardian-ը հիշեցնում է, որ 2008 թ.-ի հարցումը ցույց է տվել, որ Հունաստանի բնակիչների միայն 12%-ն է կողմ սահմանադրական միապետության վերականգնմանը: Հարցվածների ավելի քան 43%-ը մեղադրել է թագավորին «սև գնդապետների» իշխանության գալու համար։ Մինչև գահակալելը Կոնստանտինոսը Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր Էր դարձել առագաստանավային սպորտում։ Կոնստանտինոսը Էդինբուրգի դուքս Ֆիլիպի զարմիկն էր՝ Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Կառլոս III-ի հեռավոր ազգականը։ Կոնստանտինոսի քույրը՝ Սոֆիան, Իսպանիայի գահից հրաժարված Խուան Կառլոսի կինն է։

Ушёл из жизни последний король Греции
В Афинах умер последний король Греции Константин II, царствовавший с 1964 года до упразднения монархии в стране в конце 1974 года. Он умер в больнице «Игея» вечером 10 января, сообщили АР представители этой клиники. Ему было 82 года.
Он попал в больницу на прошлой неделе, Guardian, ссылаясь на греческие СМИ, уточняет, что у него был инсульт, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Константин родился 2 июня 1940 года в семье будущего короля Павла I и Фредерики Ганноверской, он принадлежал к одной из ветвей датской династии Глюксбургов, которая правила в Греции с 1863 года с перерывом на 1922-1935 годы, когда в стране была республика.
Он вступил на престол в 1964 году. В 1965 году в стране произошел правительственный кризис «Апостасия», а два года спустя к власти пришли «черные полковники». После попытки устроить восстание против них, король покинул Грецию. В 1973 «черные полковники» провели референдум об упразднении монархии и по его итогам провозгласили республику. Год спустя уже демократическое правительство Греции повторно вынесло вопрос о монархии на голосование, и по итогам референдума 8 декабря 1974 года монархия была упразднена окончательно. Константин II не признавал итоги обоих референдумов и от престола не отрекся.
После этого король долгие годы прожил в Лондоне. В 1994 году власти Греции лишили его гражданства страны и остававшейся в его собственности недвижимости. Только в последние годы жизни он смог перебраться на родину.
Опрос 2008 года показал, что за восстановление конституционной монархии выступают только 12% жителей Греции, напоминает АР. Больше 43% опрошенных возложили на короля ответственность за приход к власти «черных полковников».
До вступления на престол Константин стал золотым призером Олимпийских игр в парусном спорте.
Константин был двоюродным племянником герцога Эдинбургского Филиппа и троюродным братом Карла III. Его сестра София - супруга отрекшегося от престола Испании Хуана Карлоса, София Греческая.