Մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր․ Թովմասյան
Այսօր Արցախի շրջափակման 29-րդ օրն է: Շրջափակման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում մնացած 270 արցախցի աշակերտ այսօրվանից հաճախելու են Գորիսի հ 1 և Երևանի տարբեր դպրոցներ: Կոպտորեն խախտված են այս երեխաների տարրական իրավունքները: Ամանորը ընտանեկան հրաշքով լի տոն է: Ցավոք, հրաշք չեղավ արցախցի այս երեխաների համար: Մի՞թե փոքրիկ Արցախն ու կիսված ընտանիքների այս երեխաները իրենցից վտանգ են ներկայացնում հարևան Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի համար:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ: Արցախի ու Արցախի ժողովրդի թեման տեսականորեն շատ է շոշափվում միջազգային հարթակներում: Սակայն մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր: Մենք հույսի ու հավատի ժողովուրդ ենք: Հուսանք՝ մեր աղոթքներն առ Աստված փրկության դուռ կբացեն:

Нам не нужны жалость и сочувствие, нам нужны видимые и действенные шаги: Товмасян
Поддержи А1+!Парламент Республики Арцах с заявлениями обращался ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, к цивилизованному миру, однако наш голос не был услышан. Об этом говорится в обращении спикера Национального собрания Республики Арцах Артура Товмасяна.
«Сегодня 29-й день осады Арцаха.
В результате блокады 270 школьников из Арцаха, оставшихся в Республике Армения, с сегодняшнего дня будут учиться в разных школах Гориса и Еревана. Основные права этих детей грубо нарушены. Новый год – праздник, полный семейных чудес. К сожалению, для этих детей из Арцаха чуда не произошло.
Неужели маленький Арцах и эти дети из разделенных семей представляют опасность для соседнего Азербайджана или Турции?
Своими заявлениями Парламент Республики Арцах обращался ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, цивилизованному миру, но наш голос до сегодняшнего дня не был услышан. Тема Арцаха и народа Арцаха теоретически довольно часто затрагивается на международных площадках. Но нам не нужны жалость и сочувствие, нам нужны видимые и действенные шаги.
Мы народ надежды и веры. Будем надеяться, что наши молитвы, возносимые к Всевышнему, откроют двери спасения».