CNN-ն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակմանն ու դրա հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին
Աջակցիր «Ա1+»-ինCNN-ը հոդված է հրապարակել, որում ներկայացվում է Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո Արցախում ստեղծված իրավիճակը, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը: Նշվում է, որ ցուցարարները Լաչինի միջանցքը փակել են Ադրբեջանի կառավարության աջակցությամբ, քանի որ, ըստ ադրբեջանցի քաղաքական վերլուծաբանների,Ադրբեջանում ցույցերն անօրինական են համարվում, եթե դրանք չեն արժանանում կառավարության հավանությանը:
Հոդվածի հեղինակը հայտնում է, որ Արցախում բազմաթիվ դժվարին խնդիրներ են առաջացել: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն իր հերթին նախազգուշացրել է, որ երեխաներն ունեն անհրաժեշտ սննդի և ծառայությունների պակաս, նրանց մի մասը բաժանված է ծնողներից կամ օրինական խնամակալներից՝ գտնվելով արգելափակված ճանապարհի մյուս կողմում: Չնայած սրան, հեղինակի խոսքով, Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող հայերը չեն հուսահատվում և մշտապես օգնում են միմյանց:
«ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը և ավելի քան մեկ տասնյակ երկրներ, այդ թվում՝ Կանադան և Մեքսիկան, Ադրբեջանին կոչ են արել բացել Լեռնային Ղարաբաղի ճանապարհը, սակայն այդ կոչերն անտեսվել են… Ռուսաստանը խնդիրը լուծելու համար չի կարողացել որևէ նշանակալի քայլ անել: Բայց միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը չի ցանկանում արևմտյան երկրներին թույլ տալ միջամտել և լուծել դիմակայությունը», - նշվում է հոդվածում:
Հեղինակը նաև հիշեցնում է, որ 2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմից հետո Ռուսաստանի միջոցով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվեց հրադադար, տարածաշրջանում տեղակայվեցին ռուսաստանցի խաղաղապահներ, սակայն դա, ըստ նրա, այնքան էլ լավ լուծում չէր:
«Քանի որ Ռուսաստանն Ուկրաինայում թուլացել է, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդյունավետ միջնորդ չկա: Ադրբեջանն, օգտագործելով նավթից և գազից ստացված իր զգալի հարստությունը, փորձում է տեղում առավելագույն առավելություններ ստանալ», - նշվում է հոդվածում:
«Տնտեսական և ռազմավարական գործոնների ցանցը Մոսկվային կապել է Թուրքիայի և նրա դաշնակից Ադրբեջանի հետ: Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման և բազմաթիվ տնտեսական գործընկերների հետ հարաբերություններում լարվածության պայմաններում Մոսկվայի կախվածությունը Թուրքիայից ավելի ու ավելի է մեծացել՝ առևտուր իրականացնելու և պատժամիջոցներից խուսափելու համար: Թուրքիան դարձել է ռուսական նավթի և գազի արտահանման և ռազմավարական տեխնոլոգիաների ներմուծման հիմնական միջնորդը», - գրում է հոդվածի հեղինակը՝ հավելելով, որ քանի որ ռուս-թուրքական կապերն ավելի են ամրացել, Մոսկվան չի ցանկանում հակազդել Ադրբեջանի վարքին, ինչի հետևանքով իրավիճակը կարող է լուրջ և մահացու ելքի հանգել:
Ըստ Ամերիկյան ձեռնարկությունների ինստիտուտի ավագ աշխատակից Մայքլ Ռուբինի, ով ուսումնասիրում է տարածաշրջանը, եթե համաշխարհային տերությունները անուշադրության մատնեն իրավիճակը, ապա կարող է էթնիկ զտման վտանգ առաջանալ: Ռուբինը գտնում է, որ ԱՄՆ-ն այս իրավիճակում անզոր չէ, և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի վրա ազդելու ուղիղ լծակների ունի՝ օգտագործելով դիվանագիտական և տնտեսական գործիքներ:
Հոդվածի հեղինակը հավելում է, որ «Ռուսաստանն ու Թուրքիան նպատակ ունեն գերիշխել Հարավային Կովկասում իրենց փոքր հարևանների հաշվին»։
«Այն ժամանակ, երբ Արևմուտքը մրցակցում է Ռուսաստանի հետ Ուկրաինայի հարցում՝ դա ներկայացնելով որպես հանուն ժողովրդավարության պայքար անձնիշխանության դեմ, սա կենսական ասպարեզ է՝ նույնը ցույց տալու, ինչպես նաև ապացուցելու, որ Արևմուտքն իրական ազդեցություն ունի հետխորհրդային տարածաշրջանում… ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն անխոհեմաբար Ռուսաստանին են թողել Հարավային Կովկասում խաղաղությունը պահպանելու գործը: Արևմտյան տերություններն այժմ պետք է գործեն դիվանագիտական ողջ կշռով՝ շտկելու սխալը», - եզրափակում է հոդվածի հեղինակը:

CNN осветил закрытие Лачинского коридора и сложившуюся ситуацию в Арцахе
CNN опубликовал статью, в которой представлена ​​ситуация в Арцахе после блокирования Лачинского коридора, сообщает «Арменпресс». Отмечается, что протестующие перекрыли Лачинский коридор при поддержке правительства Азербайджана, поскольку, по мнению азербайджанских политологов, демонстрации в Азербайджане считаются незаконными, если они не одобрены правительством.
Автор статьи сообщает, что в Арцахе возникло много сложных проблем. ЮНИСЕФ, со своей стороны, предупредил, что детям не хватает основных продуктов питания и услуг, а некоторые из них разлучены со своими родителями или законными опекунами и оказались на другой стороне дороги. Несмотря на это, по мнению автора, армяне Нагорного Карабаха не отчаиваются и всегда помогают друг другу.
«США, ЕС, генсек ООН и более десятка стран, включая Канаду и Мексику, призывали Азербайджан открыть дорогу Нагорному Карабаху, но эти призывы были проигнорированы... Россия ничего не могла сделать для решения проблема. Но в то же время Россия не хочет, чтобы западные страны вмешивались и разрешали противостояние», — говорится в статье.
Автор также напоминает, что после 44-дневной войны в 2020 году между Арменией и Азербайджаном посредством России было установлено прекращение огня, в регион были введены российские миротворцы, но, по его словам, это было не очень удачное решение.
«Поскольку Россия ослабла в Украине, эффективного посредника между Арменией и Азербайджаном нет. Азербайджан, используя свои немалые богатства от нефти и газа, пытается получить максимальные преимущества на земле», — говорится в статье.
«Сеть экономических и стратегических факторов связала Москву с Турцией и ее союзником Азербайджаном. В связи с санкциями Запада против России и напряженностью в отношениях со многими экономическими партнерами Москва становится все более зависимой от Турции в торговле и, во избежание санкций, Турция стала основным посредником российского экспорта нефти и газа и импорта стратегических технологий», — пишет автор статьи, добавляя, что, поскольку российско-турецкие связи укрепились, Москва не хочет противодействовать поведению Азербайджана, в следствие чего ситуация может быть серьезной и в итоге смертельной.
По словам Майкла Рубина, старшего научного сотрудника Американского института предпринимательства, изучающего регион, если мировые державы будут игнорировать ситуацию, может возникнуть риск этнической чистки. Рубин считает, что США не бессильны в этой ситуации и имеют прямые рычаги воздействия на Турцию и Азербайджан с помощью дипломатических и экономических инструментов.
Автор статьи добавляет, что «Россия и Турция стремятся доминировать на Южном Кавказе за счет своих более мелких соседей».
«В то время, когда Запад соревнуется с Россией из-за Украины, изображая это как борьбу за демократию против самодержавия, это жизненно важная арена, чтобы продемонстрировать то же самое, а также доказать, что Запад имеет реальное влияние на постсоветском пространстве. США и ЕС неразумно оставили задачу поддержания мира на Южном Кавказе России. Западные державы должны сейчас действовать со всем своим дипломатическим весом, чтобы исправить ошибку», — заключает автор статьи.