Եթե ԵՄ-ն նպատակ ունի նպաստել մեր տարածաշրջանի անվտանգությանը, պետք է որոշակի կարմիր գծեր սահմանի․ ԱԳՆ տեղակալի ելույթը Բրյուսելում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 12-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել ԵՄ Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը, որի ընթացքում, մասնավորապես, նշել է.
Ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունենք անդրադառնալու Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, ինչպես նաև մտքեր փոխանակելու այս կարևոր ձևաչափի ապագայի շուրջ։
Մենք գիտակցում ենք, որ այս ձևաչափի պահպանումը լի էր մարտահրավերներով, ուստի Արևելյան գործընկերության ապագայի շուրջ ընթացող քննարկումների ապահովմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև ձևաչափի շրջանակներում գործունեության վերսկսումը, այդ թվում՝ բարձրաստիճան հանդիպումների անցկացումը, մեծապես ողջունելի են։
Արևելյան գործընկերությունն էականորեն նպաստել է իմ երկրի ժողովրդավարական վերափոխմանը։ Մենք հենց այս համատեքստում ենք դիտարկում Արևելյան գործընկերության շրջանակներում գործունեության վերականգնումն ու ձևաչափի ապագայի շուրջ սույն քննարկումը։
Հավատացած ենք, որ չնայած ներկայիս անորոշություններին և անսպասելի զարգացումներին, ձևաչափը պետք է շարունակի գործել, այն չպետք է փոխարինվի որևէ այլ նախաձեռնությամբ կամ սահմանափակի որևէ այլ համաեվրոպական ձևաչափում ներգրավվելու հնարավորությունը։
Անդրադառնալով մեր համագործակցությունն առաջ մղելուն և Եվրոպական միությանն իր Արևելյան գործընկերների հետ ավելի մերձեցնելուն ուղղված հնարավոր գործողություններին՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ նախ և առաջ անհրաժեշտ է սահմանել, գուցե ավելի ճշգրիտ կլինի նշել, վերասահմանել մեր համագործակցության հիմքում դրված արժեքները։
Արժեքների և շահերի միջև հավասարակշռության բացակայությունը, կասկածելի քաղաքականությունն ու մոտեցումները, որոնք ենթադրում են, որ ընդհանուր արժեքները զոհաբերվում են հանուն կարճաժամկետ քաղաքական կամ տնտեսական շահերի, չեն ծառայում ԵՄ-ի և Արևելյան գործընկերների հետագա մերձեցմանը։
2022 թվականի ընթացքում Եվրոպական միությունը և վերջինիս արևելյան հարևանությունը բախվեցին հսկայական մարտահրավերների։ Եվրոպական անվտանգային ճարտարապետության սասանման այս շրջանում մենք ականատես ենք նաև Հարավային Կովկասում լարվածության աճին։
Արևելյան գործընկերներից մեկը՝ Ադրբեջանը, ոչ միայն շարունակաբար սպառնում է կրկին ուժ կիրառել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, այլև ագրեսիայի մի քանի գործողություն է կատարել՝ բռնազավթելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ավելի քան 140 քառ. կմ տարածք։ Սեպտեմբերի 13-14-ը, ձեռնարկելով լայնածավալ ագրեսիա, Ադրբեջանը թիրախավորել է քաղաքացիական բնակչությունն ու ենթակառուցվածներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ, հանգեցնելով ավելի քան 200 զոհի, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում, անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ հարվածներ հասցնելով անգամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի խորքում։
Ավելին, անցնող տարվա ընթացքում Ադրբեջանը մշտապես փորձեր էր անում էթնիկական զտում իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի մնացած 120000 մարդկանց հանդեպ՝ սպառնալով կենսական նշանակություն ունեցող Լաչինի միջանցքի շահագործմանը, ինչը համաձայնեցվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ։
Հատկանշական է, որ դա տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բանակցություններ են վարում հարաբերությունների կարգավորման շուրջ։ Իր ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին ստիպել գնալ զիջումների։
Այս առումով ցանկանում եմ ընդգծել, որ, նպատակ ունենալով նպաստել մեր տարածաշրջանի անվտանգությանը, Եվրամիությունը և նրա անդամ երկրները պետք է որոշակի կարմիր գծեր սահմանեն։ Ուժի կիրառումից զերծ մնալը պետք է լինի բացարձակ կարմիր գիծ, և այս առնչությամբ երկկողմանի (երկու կողմերին հավասարապես ուղղված) հայտարարությունները, ըստ էության, միայն խրախուսում են ագրեսորին շարունակել իր գործողությունները։
Մենք բարձր ենք գնահատում այն գործընկերներին, ովքեր չեն խուսափում մատնանշել ագրեսորին և բարձրաձայնել ռազմական հանցագործությունները պատշաճ կերպով հետաքննելու և դրանց հեղինակներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտության մասին։ Ոչ պակաս կարևոր է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինուժի ամբողջական դուրսբերման շարունակական պահանջը։ Նրանց շարունակական ներկայությունը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում լուրջ մարտահրավեր է մեր տարածաշրջանում առանց այն էլ փխրուն խաղաղությանն ու կայունությանը։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին՝ Հայաստանում ԵՄ մոնիտորինգի կարողությունների արագ և արդյունավետ տեղակայման համար: Անհերքելի է այդ առաքելության ներդրումը տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման գործում։ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքը և կարծում է, որ քանի որ իրավիճակը շարունակում է մնալ շատ փխրուն և Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի վտանգը շատ մեծ է, առաքելությունը պետք է շարունակի տեղում կատարել իր շատ կարևոր դերը։
Հայաստանն ի սկզբանե ընդունել է ԱլԳ-ը՝ որպես հավելյալ միջոց բարեփոխումների համապարփակ իր օրակարգի համար՝ ուղղված մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության նկատմամբ հարգանքի և արդյունավետ կառավարման ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին. ոլորտներ, որտեղ մեզանից շատերը իրականացրել են իրական ջանքեր՝ նպատակ ունենալով ապահովել մեր ժողովուրդների բարգավաճումը։ Եվրամիությունը մնում է Հայաստանի հիմնական գործընկերը ինստիտուտների կառուցմանը նպաստելու և մեր բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու գործում։
Քննարկման ևս մեկ հարց է Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի իրականացման արագացումը՝ մեր քաղաքացիների համար օգուտները առավելագույնի հասցնելու համար: Վերջին տարիների գլոբալ և տարածաշրջանային ճգնաժամերը և անվտանգության մարտահրավերները, ազդելով ԱլԳ երկրների վրա, որոշակիորեն դանդաղեցրել են Տնտեսական և ներդրումային ծրագրից բխող Ուղենշային նախաձեռնությունների իրականացումը: Այնուամենայնիվ, ուրախ եմ նշել, որ մեր կառավարությունը շարունակում է ակտիվորեն ներգրավվել ԵՄ մեր գործընկերների հետ՝ Հայաստանի համար նախատեսված բոլոր նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ։ Մենք պատրաստ ենք էլ ավելի ընդլայնել մեր համագործակցության շրջանակը՝ ի շահ մեր քաղաքացիների։

Стремясь внести свой вклад в безопасность нашего региона, Европейский союз и государства-члены ЕС должны провести определенные красные линии: выступление замест
Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 12 декабря в Брюсселе принял участие во встрече министров иностранных дел Восточного партнерства ЕС. Паруйр Ованнисян выступил с речью, в которой отметил:
Я рад этой возможности затронуть последние развития в регионе Восточного партнерства, а также обменяться идеями о будущем этого важного формата.
Мы признаем, что сохранение этого формата было довольно сложным, поэтому мы приветствуем усилия, направленные на обеспечение постоянной дискуссии о будущем Восточного партнерства, а также возобновление деятельности, в том числе на высоком уровне.
Восточное партнерство внесло огромный вклад в демократический переход в моей стране. Именно в этом контексте мы рассматриваем возобновление деятельности «Восточного партнерства» и сам факт нынешней дискуссии о его будущем.
Мы твердо убеждены, что, несмотря на нынешнюю неопределенность и неожиданное развитие событий, формат должен продолжать действовать, его нельзя подменить какой-либо другой инициативой или ограничивать возможности участия в других общеевропейских форматах.
Говоря о возможных действиях, направленных на развитие нашего сотрудничества и сближение ЕС и его восточных партнеров, я хотел бы подчеркнуть, что в первую очередь нам необходимо определить или, точнее сказать, переопределить лежащие в основе нашего сотрудничества ценности.
Отсутствие баланса между ценностями и интересами, сомнительные подходы и политика, предполагающие компрометацию общих ценностей в угоду сиюминутным политическим или экономическим интересам, не способствуют сближению ЕС и Восточных партнеров.
В 2022 году ЕС и его восточные соседи столкнулись с огромными вызовами. Живя во времена расшатывания архитектуры европейской безопасности, мы наблюдаем рост напряженности и на Южном Кавказе.
Один из Восточных партнеров, Азербайджан, не только постоянно угрожает применить силу против Республики Армения, но и совершил несколько актов агрессии, оккупировав в настоящее время более 140 кв. км суверенной территории Армении. Начав 13-14 сентября широкомасштабную агрессию, Азербайджан нанес удары по гражданскому населению и гражданской инфраструктуре, школам, больницам, которые привели к более 200 жертвам, в том числе среди мирного населения, а также нанес удары беспилотниками даже в глубине суверенной территории Армении.
Кроме того, в течение последнего года Азербайджан постоянно предпринимал попытки провести этническую чистку оставшихся 120 000 жителей Нагорного Карабаха, угрожая действию «линия жизни» - Лачинского коридора, согласованного в рамках Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Интересно, что это происходит, когда Армения и Азербайджан ведут переговоры о нормализации отношений. Своей воинственной риторикой и угрозой применения силы Азербайджан пытается заставить Армению пойти на уступки.
В этой связи я хотел бы подчеркнуть, что, стремясь внести свой вклад в безопасность нашего региона, Европейский союз и государства-члены ЕС должны провести определенные красные линии. Воздержание от применения силы должно быть абсолютной красной чертой, и заявления, которые ставят знак равенства между двумя сторонами, на этот счет, по сути, лишь подталкивают агрессора к продолжению своей деятельности.
Мы высоко ценим тех партнеров, которые не гнушаются указывать на агрессора и заявлять о необходимости надлежащего судебного преследования за военные преступления и привлечения к ответственности их виновных. Не менее важно и постоянное требование полного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении. Их дальнейшее присутствие на международно признанной территории Армении является серьезным вызовом и без того хрупкому миру и стабильности в нашем регионе.
Я хотел бы поблагодарить и воздать должное ЕС за быстрое и эффективное развертывание потенциала мониторинга ЕС в Армении. Его вклад в стабилизацию ситуации в регионе неоспорим. Армения высоко ценит работу миссии ЕС и считает, что, поскольку ситуация продолжает оставаться очень нестабильной, а риск новой агрессии со стороны Азербайджана очень высок, миссия должна продолжать играть свою очень важную роль на местах.
С самого начала Армения использовала Восточное партнерство как дополнительный инструмент своей комплексной программы реформ, направленной на укрепление уважения к правам человека и верховенству закона, укрепление надлежащего управления и борьбу с коррупцией - области, в которые большинство из нас искренне вкладывали усилия, направленные на обеспечение процветания наших народов. Европейский союз остается ключевым партнером Армении в продвижении институционального строительства и поддержке нашей программы реформ.
Ускорение реализации Экономического и инвестиционного плана для получения максимальной выгоды для наших граждан — еще один вопрос для обсуждения. Глобальные и региональные кризисы и вызовы безопасности последних лет, затронувшие страны Восточного партнерства, несколько замедлили реализацию Флагманских инициатив, вытекающих из Экономического и инвестиционного плана. Тем не менее, я рад отметить, что наше правительство продолжает активно взаимодействовать с нашими партнерами в ЕС для реализации всех инициатив, предусмотренных для Армении. Мы готовы и дальше расширять масштабы нашего сотрудничества на благо наших граждан.