Տեղի է ունեցել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովի նիստ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերի 3-ին նշվում է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրը և հավելել, որ այսօրվա նիստը անցկացվում է նաև այդ հանգամանքը հաշվի առնելով: «Պիտի ընդգծեմ, որ նախորդ հանդիպման ժամանակ որոշակի պայմանավորվածություններ էինք ձեռք բերել և, կարծես, դրանց իրականացումն ընթացքի մեջ է: Մասնավորապես, հիշում եմ, որ պայմանավորվել էինք վավերացնել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունը, և դա արդեն տեղի է ունեցել Ազգային ժողովում:
Ուզում եմ ասել հետևյալը. հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության առումով քաղաքական կամքի բացակություն կամ պակասություն մենք չունենք: Եվ ցանկանում եմ ընդգծել, որ նաև իմ անձնական ընկալմամբ և ընդհանրապես մեր կառավարության մոտեցմամբ մենք հարցը չենք դիտարկում բարեգործության տրամաբանության մեջ, որովհետև խոսքը մեր երկրում մարդկանց ներուժի լիարժեք զարգացման և օգտագործման մասին է: Եվ այս առումով, չգիտեմ ինչքանով է դա լավ կամ վատ հնչում, իմ և մեր կառավարության վերաբերմունքը չի տարբերվում, որովհետև խոսքը մեր երկրում մարդկային պոտենցիալը զարգացնելու և դա ի նպաստ մեր երկրի զարգացմանը ներդնելու համար պատշաճ պայմաններ ստեղծելու մասին է:
Նաև գործնական քայլեր կան, որ առաջիկայում մենք կանենք: Մասնավորապես, տեղյակ եք, որ այժմ Զինված ուժերում և մի շարք այլ ծառայություններում բարեփոխումներ ենք իրականացնում: Նկատեցի, որ, օրինակ՝ շատ ծառայություններում որոշակի սահմանափակումներ կան մարդկանց ծառայության մեջ ներգրավելու: Ես հանձնարակական եմ տվել, որպեսզի Զինված ուժերում, Ոստիկանությունում, Ազգային անվտանգության ծառայությունում, Արտաքին հետախուզական ծառայությունում, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում նկատի ունենալ և հաշվի առնել, որ ակնհայտորեն կան հաստիքներ, աշխատատեղեր, որոնց պարագայում սահմանափակումներ մտցնելու որևէ տրամաբանություն չկա:
Հետևաբար, հույս ունեմ, որ այս առումով էլ առաջիկայում մենք որոշակի փոփոխություններ կունենանք: Օրինակ՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում կառուցակարգային լուծումների ենք գնացել, որպեսզի հնարավոր լինի այն մարդկանց համար, ովքեր լիարժեք կարող են աշխատել ոլորտում՝ աշխատեն, oրինակ, նույն Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում: Նույն էլ հիմա ժամանակակից պայմաններում բոլոր ոլորտներում կա հնարավորություն, և մենք պետք է հարցի դիտանկյունը փոխենք և հակառակը սկսենք:
Հանրակրթության ոլորտում բարեփոխումների մեր նպատակն այն է, որ մենք հենց նախադպրոցական կրթությունից նպաստենք երեխայի պոտենցիալի լիարժեք զարգացմանը և բացահայտմանը: Եվ մեր քաղաքականության մեջ որևէ ձևով չպետք է այս առումով տարբերակենք հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին հաշմանդամություն չունեցող երեխաներից: Բոլոր երեխաներն էլ առանձնահատուկ մոտեցման կարիք ունեն, որովհետև մեկն ավելի չար է, մյուսը պակաս և այլն: Հարցի մեր ընկալումը տեղավորվում է այս շրջանակում:
Իհարկե, կան բազմաթիվ հարցեր՝ սկսած ենթակառուցվածքայինից, վերջացրած սոցիալ-հոգեբանական: Հանրային հոգեբանության մեջ էլ կա փոփոխություններ բերելու անհրաժեշտություն: Բայց նաև սա այն հարցը չէ, որ մենք պիտի հույս ունենանք, որ մի շաբաթում կլուծենք: Մյուս կողմից էլ՝ մենք այս ճանապարհին ոչ մի վայրկյան կանգ առնելու իրավունք չունենք: Եվ հույս ունեմ, որ կկարողանանք դինամիկա ունենալ և այդ դինամիկայով առաջ շարժվել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ նիստի մասնակիցները քննարկել են Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրության վավերացումից հետո նախատեսվող քայլերն ու գործողությունները: Նիստի մասնակիցները ողջունել են արձանագրության վավերացումը և նշել, որ այս գործընթացը ձգվում էր ավելի քան 12 տարի:
Նիստում անդրադարձ է կատարվել նաև Հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովմանը, մասնավորապես, բազմաբնակարան շենքերում, հասարակական նշանակություն ունեցող հաստատություններում մատչելիության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Վարչապետն ընդգծել է, որ այս առումով կառավարությունը շարունակելու է հետևողական քայլերի իրականացումը և պատասխանատուներին տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:

Состоялось заседание Национальной комиссии по вопросам лиц с инвалидностью
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось очередное заседание Национальной комиссии по вопросам лиц с инвалидностью.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр напомнил, что 3 декабря отмечается Международный день инвалидов, и добавил, что сегодняшнее заседание также проводится с учетом этого обстоятельства. “Хочу подчеркнуть, что в ходе предыдущей встречи мы достигли определенных договоренностей и, кажется, они реализуются. В частности, я помню, что мы договорились о ратификации Факультативного протокола к Конвенции о правах инвалидов, и Национальное Собрание уже сделало это.
Хочу сказать следующее: у нас нет недостатка или отсутствия политической воли в плане защиты прав лиц с инвалидностью. И я хотел бы подчеркнуть, что по моему личному восприятию и по подходу нашего правительства в целом, мы не рассматриваем вопрос в логике благотворительности, потому что речь идет о полном развитии и использовании потенциала людей в нашей стране. И в этом смысле, не знаю, хорошо это или плохо звучит, моя позиция и позиция нашего правительства не отличаются, потому что речь идет о развитии человеческого потенциала в нашей стране и о создании условий для инвестирования этого потенциала в развитие нашей страны.
Есть и практические шаги, которые мы предпримем в ближайшее время. В частности, вы знаете, что в настоящее время мы проводим реформы в Вооруженных Силах и ряде других служб. Я заметил, например, что многие службы имеют определенные ограничения на привлечение людей на службу. Я дал поручение, чтобы в Вооруженных Силах, полиции, СНБ, СВР, МЧС учитывали, что, очевидно, есть штаты и должности, в случае которых нет никакой логики вводить ограничения.
Поэтому я надеюсь, что в ближайшее время у нас произойдут какие-то изменения в этом плане. Например, в МЧС мы пошли на структурные решения, чтобы люди, которые могут полноценно работать в сфере, могли работать, например, в том же Центре кризисного управления. Сейчас, в современных условиях, есть такие же возможности во всех сферах, и надо посмотреть на вопрос иным взглядом и начинать обратный процесс.
Цель наших реформ в сфере общего образования состоит в том, чтобы способствовать всестороннему развитию и раскрытию потенциала ребенка уже с дошкольного образования. И наша политика в этом плане никоим образом не должна отличать детей с инвалидностью от детей без инвалидности. Все дети нуждаются в особом подходе, так как один ребенок более резвый, другой - менее резвый. Наше понимание проблемы укладывается в эти рамки.
Конечно, проблем много: от инфраструктурных до социально-психологических. Необходимо также изменить общественную психологию. Но это тоже не тот вопрос, который мы должны надеяться решить за неделю. С другой стороны, мы не имеем права останавливаться на этом пути ни на секунду. И я надеюсь, что мы сможем обеспечить динамику и двигаться вперед с этой динамикой”, - сказал Никол Пашинян.
Перейдя к вопросам повестки дня, участники заседания обсудили планируемые после ратификации Факультативного протокола к Конвенции о правах инвалидов шаги и действия. Участники заседания приветствовали ратификацию Протокола и отметили, что этот процесс затянулся более чем на 12 лет.
В ходе заседания также были затронуты вопросы об обеспечении необходимой инфраструктуры для лиц с инвалидностью, в частности, о ходе проводимых работ по обеспечению доступности в многоквартирных домах и учреждениях общественного значения.
Премьер-министр подчеркнул, что правительство и дальше будет осуществлять последовательные шаги в этом направлении, и дал конкретные поручения ответственным лицам.