Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ԱԶԲ Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրենին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Ժուկովին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում ԱԶԲ առաքելության մշտական տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատին և ՀՀ Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը:
Ողջունելով Եվգենի Ժուկովին, նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ 2005 թվականից, երբ պաշտոնապես մեկնարկեց Ասիական զարգացման բանկի և Հայաստանի Հանրապետության համագործակցությունը, բանկը դարձել է Հայաստանի կարևոր միջազգային գործընկերներից մեկը: Հանրապետության նախագահը շեշտեց, որ առանձնահատուկ կարևորում է ինչպես Հայաստանի կառավարության, այնպես էլ մասնավոր սեկտորի հետ համատեղ Բանկի կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Եվգենի Ժուկովը շնորհակալություն հայտնելով նախագահին ընդունելության համար նշել է, որ Հայաստանն Ասիական զարգացման բանկի կարևորագույն գործընկերներից մեկն է և իրենք թե՛ մասնավոր հատվածում, թե՛ Հայաստանի կառավարության հետ, միտված են շարունակել ու առավել ընդլայնել բազմաշերտ փոխգործակցային ծրագրերը, որոնք վերաբերում են տրանսպորտային հաղորդակցության, «կանաչ տնտեսության», կրթության և բազմաթիվ այլ ոլորտների:
Զրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահն անդրադարձավ Հարավային Կովկասի տնտեսական և քաղաքական իրողություններին և տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման վրա դրանց ազդեցությանը: Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի տնտեսության զարգացման որակական փոփոխության առաջնային պայմաններից մեկը խաղաղությունն ու անվտանգային միջավայրն են, և Հայաստանը հաստատակամ է բոլոր հարևանների հետ խաղաղ ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման իր դիրքորոշմանը:
Հանդիպման մասնակիցները երկուստեք կարևորել են ապագայում էլ Հայաստանի և Ասիական զարգացման բանկի փոխգործակցության շարունակականությունը:

Президент Ваагн Хачатурян принял генерального директора Департамента Центральной и Западной Азии АБР (видео)
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял генерального директора Департамента Центральной и Западной Азии Азиатского банка развития Евгения Жукова. На встрече также присутствовали постоянный директор миссии АБР в Армении Паоло Спантигатти и заместитель министра финансов Армении Ваге Ованнисян.
Приветствуя Евгения Жукова, президент Хачатурян отметил, что с 2005 года, когда официально началось сотрудничество между Азиатским банком развития и Республикой Армения, банк был одним из важных международных партнеров Армении. Он подчеркнул, что придает особое значение проектам, реализуемым банком в сотрудничестве с правительством Армении и частным сектором.
Евгений Жуков, поблагодарив президента за прием, отметил, что Армения является одним из важнейших партнеров Азиатского банка развития, и как в частном секторе, так и с правительством Армении банк намерен продолжать и расширять многоплановое сотрудничество, программы, связанные с транспортным сообщением, с «зеленой экономикой», образованием и с многими другими направлениями.
В ходе беседы президент республики коснулся экономических и политических реалий Южного Кавказа и их влияния на экономическое развитие региона. Ваагн Хачатурян подчеркнул, что одними из первостепенных условий качественного изменения в развитии экономики Армении и всего региона являются мир и безопасность, и Армения твердо стоит на позициях установления мирных и добрососедских отношений со всеми своими соседями.
Участники встречи отметили важность продолжения сотрудничества Армении и Азиатского банка развития и в будущем.