Հայաստանի և Իտալիայի արտգործնախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իտալիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ։
Արարատ Միրզոյանն ու Անտոնիո Տայանին արձանագրել են, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների և պատմական առնչությունների վրա, և պատրաստակամություն հայտնել գործուն քայլեր ձեռնարկելու փոխշահավետ համագործակցությունն առավել զարգացնելու ուղղությամբ։
Կողմերն անդրադարձել են բարձրաստիճան փոխայցելությունների իրականացմանը, մտքեր փոխանակել երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ: Ընդգծվել է առևտրատնտեսական կապերի խորացման ու ներդրումների խրախուսման նշանակությունը և այս առումով կարևորվել հայ-իտալական միջակառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերի։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմանը միտված մոտեցումները խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերը:
Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության հետ կապված հարցեր:

Состоялся телефонный разговор глав МИД Армении и Италии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 ноября провел телефонный разговор с вице-премьером, министром иностранных дел Италии Антонио Таяни.
Арарат Мирзоян и Антонио Таяни констатировали, что отношения между Арменией и Италией основаны на общих ценностях и исторических связях, а также выразили готовность предпринять активные шаги для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества.
Стороны коснулись осуществления взаимных визитов на высоком уровне, обменялись мнениями о проведении политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран. Была подчеркнута важность углубления торгово-экономических отношений и поощрения инвестиций, в этом отмечена важность работы армяно-итальянской межправительственной комиссии.
В ходе телефонного разговора также были затронуты вопросы региональной стабильности и безопасности.
Министр Мирзоян подчеркнул, что деструктивный подход Азербайджана с тенденцией на применение силы или угрозы силой подрывает усилия по установлению мира и стабильности в регионе.
Главы МИД Армении и Италии также обсудили вопросы, связанные с деятельностью находящейся в Армении миссии наблюдателей ЕС.