ԱԳ նախարարի տեղակալը Թեհրանում ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները
Նոյեմբերի 20-ին Թեհրանում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ալի Բաղերի Քանիի գլխավորությամբ կայացել են Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարությունների հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները։ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է նաև ԻԻՀ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև վերջին շրջանի ակտիվ փոխգործակցության, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի, քաղաքական, առևտրատնտեսական և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության մի շարք հարցեր։ Երկկողմ առևտրատնտեսական նախագծերի իրականացման և հնարավոր այլ ոլորտներում փոխշահավետ գործակցության շուրջ մտքեր են փոխանակվել նաև ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տնտեսական հարցերով տեղակալ Մեհդի Սաֆարիի հետ։
Խորհրդակցությունների ժամանակ Մնացական Սաֆարյանը ներկայացրել է, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները:

В Тегеране замминистра иностранных дел представил позиции армянской стороны относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта
Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян в Тегеране встретился с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом. Как сообщает агентство ИРНА, в ходе встречи Хоссейн Амир Абдоллахиан выразил удовлетворение сближением отношений между двумя дружественными соседними странами. Он заявил, что открытие офиса генерального консула Исламской Республики Иран в городе Капан, в Армении, было важным действенным шагом, предпринятым двумя странами для расширения экономических связей и обеспечения желаемых перспектив.
Заместитель министра иностранных дел Армении также отметил важность недавнего визита министра иностранных дел Исламской Республики Иран в Армению и открытия офиса генерального консула Ирана в Капане, заявив, что это было действенным шагом и поворотным моментом в двусторонних отношениях.
Мнацакан Сафарян высоко оценил принципиальную и конструктивную позицию Исламской Республики Иран в отношении суверенитета стран региона и неизменности статуса их международных границ.
Он подчеркнул, что существуют соответствующие возможности и инфраструктура для дальнейшего расширения двусторонних экономических отношений, и, что достигнутые договоренности должны быть реализованы на основе совместных усилий и стремлений.