Դասական երաժշտության սիրահարներին երաժշտական հետաքրքիր հանդիպումներ են սպասվում
Դեկտեմբերի 6-ից 20-ը Երևանում կանցկացվի Խաչատրյանի անվան 10-րդ միջազգային փառատոնը։ Հոբելյանական փառատոնի շրջանակներում կներկայացվի 5 համերգ։
Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի նախաձեռնողը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն է՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ։
Երաժշտական այս տոնն ամեն տարի Հայաստանում հյուրընկալում է մեծահամբավ երաժիշտների։ Նախորդ 9 տարիների ընթացքում ելույթ են ունեցել ականավոր արտիստներ Մաքսիմ Վենգերովը, Ալեքսանդր Ռոմանովսկին, Ջոն Մալկովիչը, Սերգեյ Խաչատրյանը, Գոթյե Կապյուսոնը և այլք։ Այս տարի նույնպես մեր ունկնդիրներին սպասվում են երաժշտական հետաքրքիր հանդիպումներ. Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան թավջութակահարներ Սևակ Ավանեսյանը, Անաստասիա Կոբեկինան, ջութակահար Կարմինե Լաուրին, դաշնակահար Մասսիմո Սպադան։ Փառատոնի համերգները կղեկավարեն դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը և Ջորջ Փեհլիվանյանը։
Փառատոնի բազմազան երկացանկում Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների կողքին կհնչեն նաև Սերգեյ Պրոկոֆևի, Միխայիլ Գլինկայի, Ալեքսանդր Բորոդինի, Նիկոլայ Ռիմսկի-Կորսակովի, Լեոնարդ Բերնսթայնի, Ֆրիդրիխ Գուլդայի, Անտոնին Դվորժակի ստեղծագործությունները։
Խաչատրյանական փառատոնի ընթացքում, ինչպես ամեն տարի, նվագախումբը կներկայացնի «Խաչատրյան ջազ» համերգային ծրագիրը՝ կատարելով Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները ջազային գործիքավորմամբ։ Որպես մենակատար հանդես կգա դաշնակահար Վահագն Հայրապետյանը։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը 2021 թվականի նոյեմբերից Եվրոպական փառատոների ասոցիացիայի (The European Festivals Association, EFA) անդամ է։

Любителей классической музыки ждут интересные музыкальные встречи
В Ереване с 6 по 20 декабря пройдет X Международный фестиваль им. Арама Хачатуряна. В рамках юбилейного фестиваля состоится 5 концертов.
Инициатором фестиваля является Государственный симфонический оркестр Армении во главе с художественным руководителем и главным дирижером Сергеем Смбатяном.
Этот музыкальный праздник ежегодно принимает в Армении известных музыкантов. В течение предыдущих 9 лет на нем выступали выдающиеся артисты Максим Венгеров, Александр Романовский, Джон Малкович, Готье Капюсон и другие.
В этом году также наших слушателей ждут интересные музыкальные встречи. С Государственным симфоническим оркестром Армении выступят виолончелисты Севак Аванесян, Анастасия Кобекина, скрипачка Кармине Лаури, пианист Массимо Спада. Концертами фестиваля будут руководить дирижеры Сергей Смбатян и Джордж Пехливанян.
Наряду с произведениями Арама Хачатуряна на фестивале прозвучит и музыка Сергея Прокофьева, Михаила Глинки, Александра Бородина, Николая Римского-Корсакова, Леонарда Бернстайна, Фридриха Гульды, Антонина Дворжака.
Оркестр традиционно представит программу «Хачатурян джаз», исполнив произведения Арама Хачатуряна в джазовой аранжировке. В качестве солиста выступит пианист Ваагн Айрапетян.
Международный фестиваль им. Арама Хачатуряна с ноября 2021 года является членом Ассоциации европейских фестивалей (The European Festivals Association, EFA).