Վարչապետն ընդունել է ուկրաինահայ մի խումբ գործարարների
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ուկրաինահայ մի խումբ գործարարների: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև փոխվարչապետներ՝ Մհեր Գրիգորյանը, Համբարձում Մաթևոսյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Ներդրումների աջակցման կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, ինչպես նաև Ուկրաինայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը հույս է հայտնել, որ այսօրվա քննարկման արդյունքում գործարարների ներկայությունը Հայաստանի Հանրապետությունում ավելի գործնական կդառնա: «Տեղյակ եք երևի, որ, բարեբախտաբար, այս տարի Հայաստանում աննախադեպ բարձր տնտեսական արդյունքներ են արձանագրվել, բայց դա չի նշանակում, որ խնդիրներ չունենք: Մեր տնտեսական բնույթի խնդիրներից կարևորագույնն այն է, ինչ մասին մենք մի քանի անգամ խոսել ենք: Այսօր, ցավոք, կապիտալ ծախսերի մեր ծրագրերը չենք կարողանում լիարժեք իրականացնել մի պարզ պատճառով՝ Հայաստանում մասնավոր հատվածի կարողություններն այնքան զարգացած չեն, որպեսզի նրանք  կարողանան, այսպես ասած, իրացնել այն ամբողջ պոտենցիալը, որ մենք առաջարկում ենք: Խոսքը  ճանապարհների, դպրոցների, մանկապարտեզների, պետական նշանակության  այլ օբյեկտների կառուցման մասին է, և ես կուզեի ձեր ուշադրությունը հրավիրել այս փաստի վրա:
Հաջորդը՝ կարծում եմ, որ իհարկե շատ բարդ աշխարհքաղաքական և միջազգային վիճակում ենք գտնվում, ամբողջ աշխարհը, և ինչպես տեսնում ենք, այդտեղ ունենք սպառնալիքներ, մարտահրավերներ, բայց մյուս կողմից նաև ունենք հնարավորություններ, այդ թվում՝ ներդրումային: Կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել այդ հանգամանքի վրա: Իսկ թե որ ուղղություններն են ավելի հեռանկարային և հետաքրքիր ձեզ համար, թերևս դուք ավելի լավ կարող եք որոշել:
Միայն մի արձանագրում կարող եմ անել, ինչի մասին թերևս լսել եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդհամենը երկու ամիս առաջ հրապարակված Տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսում 11-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում աշխարհում, ինչը նշանակում է, որ աշխարհի 165 երկրների շարքում ներդրումային և տնտեսական գործունեության ազատության առումով Հայաստանը 11-րդ հորիզոնականում է: Սա ի՞նչ է նշանակում. սա նշանակում է, որ Հայաստանում տնտեսական գործունեության որևէ արգելք և սահմանափակում չկա, սա նշանակում է, որ որևէ մեկին ալգերված չէ որևէ բան արտահանել կամ ներմուծել, և իհարկե, արգելքները կամ սահմանափակումները վերաբերվում են միայն նրան, ինչ վերաբերվում է բոլորին: Նկատի ունեմ օրենսդրական որոշակի կարգավորումներ և  այդպես շարունակ: Իհարկե Հայաստանի պարագայում կան նաև լոգիստիկ որոշակի բարդություններ, բայց դժվարությունների հետ առերեսվում են բոլորը և այստեղ այլընտրանքային մոտեցում ընդհանրապես չկա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի տեղեկացրել է, որ Էկոնոմիկայի նախարարության ներքո գործում է Ներդրումների աջակցման կենտրոնը, որի հիմնական խնդիրն է՝ Հայաստանում ներդրումային հետաքրքրություն ցուցաբերող գործարարներին, տնտեսվարողներին աջակցություն ցուցաբերել: «Եվ մենք պատրաստ ենք լսել նաև ձեր կարծիքները, տպավորությունները, գուցե նաև ինչ-որ խոչընդոտների կամ դժվարությունների մասին, որոնց հետ առերեսվել եք Հայաստանում: Հետաքրքիր կլինի, իհարկե, իմանալ այդպիսի դեպքերի մասին և բոլոր այն դեպքերում, երբ կտեսնենք, որ լուծումներ հնարավոր են՝ լուծումներ կտանք: Կարող են լինել նաև օբյեկտիվ դժվարություններ, որոնց լուծումն իրատեսական չէ, բայց ամեն դեպքում ամբողջական տեղեկատվություն ունենալը մեզ համար շատ կարևոր է հետագա գործունեության մեջ հաշվի առնելու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետը և հանդիպմանը մասնակից կառավարության մյուս անդամները պատասխանել են գործարարներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի, որոնք վերաբերել են բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումներին և այլն:
Վարչապետը պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է՝ գործարարների հետ լինել մշտական կապի մեջ և կառավարության գործիքակազմերի շրջանակում օժանդակություն ցուցաբերել ծրագրերի արդյունավետ իրականացման գործում:

Премьер-министр принял группу украинских бизнесменов армянского происхождения
Премьер-министр Никол Пашинян принял группу украинских бизнесменов армянского происхождения. Во встрече также приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Амбарцум Матевосян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, министр экономики Ваан Керобян, генеральный директор Центра поддержки инвестиций Левон Оганесян, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Украине Владимир Карапетян.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр выразил надежду, что в результате сегодняшнего обсуждения присутствие предпринимателей в Республике Армения станет более практичным. «Вы, наверное, знаете, что, к счастью, в этом году в Армении были зафиксированы беспрецедентно высокие экономические результаты, но это не значит, что у нас нет проблем. Самая важная из проблем экономического характера — это то, о чем мы говорили несколько раз. Сегодня, к сожалению, мы не в состоянии полностью реализовать наши планы по капитальным расходам по простой причине: возможности частного сектора в Армении недостаточно развиты для того, чтобы они могли, так сказать, реализовать весь потенциал, который мы предлагаем. Речь идет о строительстве дорог, школ, детских садов, других объектов государственного значения, и я хотел бы обратить ваше внимание на этот факт.
Далее, я думаю, что мы, весь мир, конечно, находимся в очень сложной геополитической и международной ситуации, и, как мы видим, у нас в данных реалиях есть угрозы и вызовы, но с другой стороны у нас есть и возможности, в том числе инвестиционные. Я хотел бы обратить ваше внимание на этот факт. А в плане того, какие направления для вас более перспективны и интересны, наверное, вы лучше определитесь.
Могу лишь привести такой факт, о котором вы, возможно, слышали, что Республика Армения занимает 11-е место в мире в опубликованном всего два месяца назад глобальном Индексе экономической свободы, а это значит, что среди 165 стран мира Армения занимает 11-е место по свободе инвестиций и экономической деятельности. Что это значит? Это означает, что в Армении нет запретов или ограничений на экономическую деятельность, это означает, что никому ничего не запрещено вывозить или ввозить, а запреты или ограничения, конечно же, распространяются только на то, что касается всех. Я имею в виду определенные правовые регулирования и так далее. Конечно, в случае с Арменией есть также определенные логистические сложности, но все сталкиваются с этими трудностями и альтернативного подхода здесь нет», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что при министерстве экономики действует Центр поддержки инвестиций, основной задачей которого является оказание поддержки бизнесменам и предпринимателям, заинтересованным в инвестировании в Армению. «И мы готовы выслушать ваши мнения, впечатления, может быть, вы расскажете и о каких-то препятствиях или трудностях, с которыми вы столкнулись в Армении. Конечно, будет интересно узнать о таких случаях, и во всех случаях, когда мы увидим, что решения возможны, мы решим их. Могут быть и объективные трудности, решение которых нереально, но в любом случае нам очень важно иметь полную информацию, которую мы будем учитывать в дальнейшей деятельности», - сказал Никол Пашинян.
Затем премьер-министр и члены правительства ответили на многие интересующие бизнесменов вопросы, касающиеся проводимых реформ по созданию благоприятной бизнес-среды и т.д.
Премьер-министр поручил руководителям ответственных ведомств поддерживать постоянный контакт с предпринимателями и в рамках инструментария правительства оказывать содействие в эффективной реализации программ.