Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումն է․ նախագահը՝ ԱլԳ բանագնացներին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը` հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահը ողջունել է պատվիրակների այցը Հայաստան և կարևորել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության շարունակական ու բազմաշերտ զարգացումը:
Նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանը հետևողականորեն իրականացնում է Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում երկրի ստանձնած պարտավորությունները, որոնք ուղղված են մեր քաղաքացիների բարեկեցության ապահովմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանվածության բարձրացմանն ու սոցիալական, առողջապահական ամենատարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում Հանրապետության նախագահը ԵՄ պատվիրակներին է ներկայացրել տարածաշրջանային իրողություններն ու գործընթացները, անվտանգային խնդիրները, անդրադարձել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիային և կարևորել է ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելության ներկայությունը Հայաստանում:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը տարածաշրջանում խաղաղության ու հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումն է:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի, տարածաշրջանային անվտանգության կարևորության և հայ-թուրքական երկխոսության ներկա փուլի վերաբերյալ:

Принципиальная позиция Армении заключается в установлении мира в регионе: Президент - спецпосланникам ЕС (видео)
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял делегацию специальных посланников ЕС и стран-членов ЕС по Восточному партнерству.
Ваагн Хачатрян приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул значение непрерывного и многопланового развития партнерства Армения-ЕС.
Президент Республики Армения отметил, что Армения последовательно выполняет обязательства, взятые на себя страной в рамках программы «Восточное партнерство», которые направлены на обеспечение благополучия граждан Армении, на борьбу с коррупцией, повышение эффективности управления, защиты прав человека и проведение реформ в различных сферах социальной сферы и здравоохранения.
В ходе встречи президент Республики представил делегатам ЕС региональные реалии и процессы, вопросы безопасности, коснулся агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, совершенной 13 сентября 2022 года, и подчеркнул значение присутствия в Армении миссии ОБСЕ по оценке потребностей.
Ваагн Хачатурян отметил, что принципиальная позиция Армении заключается в установлении мира в регионе и добрососедских отношений со своими соседями.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями относительно процесса делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, региональной безопасности и армяно-турецкого диалога.