Ռուսաստանի կեցվածքը ինձ համար անհասկանալի է․ Ռուստամ Բաքոյան (տեսանյութ)
Ընդիմության օրակարգը դեռ պարզ չէ, բայց պետք է խորհրդարանում նրանք պետք է ներկայացնեն  իրեն ձայն տված քաղաքացիներին․ այս կարծիքիքն է Ազգային Ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը աանդրադառնալով խորհրդարանական ընդդիմադիրների մասնակցությանը Ազգային Ժողովի նիստին։
Բաքոյանը անդրադառնալով հայ-ռուսական հարաբերություններին և ՀԱՊԿ-ի խնդիրներին նշեց, որ պահանջներ ենք դրել ՀԱՊԿ-ի առաջ, որպեսզի ՀԱՊԿ-ը իր պարտականությունները իրականացնի․ «Ինչ վերաբերվում է մեր դաշնակից Ռուսաստանի կեցվածքին, ինձ համար անհասկանալի է մեր դաշնակցի կեցվածքը, քանի որ մենք ունենք նաև պայմանագրեր և ի վերջո մենք ռազմավարական գործընկերներ ենք և իրար նկատմամբ ունենք ամրագրված պարտավորություններ, որոնք պետք է ի կատար ածվեն»։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք հարկավոր կլինի վերանայել Ռուսաստանի հետ 1997թ․ կնքված պայմանագիրը, որի ժամկետը այս տաարի լրանում է, պատգամավորը ասաց․ «Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև անկեղծ երկխոսություն պետք է լինի, և երկխոսության ընփացքում պետք է արձանագրել, որ եթե այդ պարտավորությունները որ ստանձնում է մեր բարեկամները ի կատար ածվելու են թե ոչ, եթե ի կատար ածվելու են անհրաժեշտության դեպքում, ապա գուցե պետք է այդ պայմանագրերը շարունակվեն»։

Позиция России мне непонятна: Рустам Бакоян (видео)
Повестка дня оппозиции пока неясна, но они должны лучше представлять в парламенте граждан, отдавших им свои голоса: такого мнения придерживается депутат Национального Собрания от фракции «Гражданский договор» Рустам Бакоян касательно участия парламентских оппозиционеров в заседании Национального Собрания.
Бакоян, затронув армяно-российские отношения и проблемы ОДКБ, отметил, что мы выдвинули ОДКБ требования, чтобы ОДКБ выполняла свои обязанности: «Касательно позиции нашего союзника России, мне непонятна позиция нашего союзника, так как у нас также есть договора и, в конце концов, мы – стратегические партнёры, и у нас есть зафиксированные обязательства по отношению друг к другу, которые должны быть выполнены».
Переходя к вопросу  о том, нужно ли будет пересмотреть договор, заключённый с Россией в 1997г., срок которого истекает в этом году, депутат сказал: «Между Арменией и Россией должен быть откровенный диалог, и в ходе диалога нужно констатировать, будут ли выполнены обязательства, которые берут на себя наши друзья, если будут выполнены при необходимости, возможно, действие этих договоров должно продолжаться».