Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի 130 քկմ տարածք. ԳՇ պետ (տեսանյութ)
Հայ-ադրբեջանական սահմանին օպերատիվ իրավիճակը այս պահին գնահատվում է հարաբերական հանգիստ: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը:
«Ներկա դրությամբ օպերատիվ իրադրությունը արևելյան և հարավ-արևելյան սահմանագոտում հարաբերական կայուն է: Հիմնականում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ արձանագրվում են արևելյան ուղղությամբ՝ Կուտական և Կախակնի, Սոթքի հատվածներում, իսկ Վայոց Ձորում՝ Ջերմուկի հատվածներում: Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումները լինում են նպատակային, որով հակառակորդը փորձում է կանխարգելել մեր կողմից ինժեներական աշխատանքների իրականացումը, քանի որ մեծածավալ աշխատանքներ են նախաձեռնել՝ ամրացնում ենք զբաղեցրած բնագծերը, դիրքերը: Հակառակորդի կողմից լինում է նաև եղանակային անբարենպաստ պայմանների ժամանակ անկանոն կրակոցների արձակում»-,- ասաց Ասրյանը:
Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի 130 քկմ  տարածք, եթե հաշվարկը կատարվում է հակառակորդի առաջնագծից մինչև Հայաստանի տարածքի խորքերը:
«Եթե հաշվարկը կատարվում է հակառակորդի առաջնագծից մինչև մեր տարածքի խորքերը, որտեղ հակառակորդը հաջողության է հասել, ապա կազմում է 130 քկմ և մի փոքր ավել: Եթե հաշվում ենք մեր առաջնագծից խորությամբ, ապա այդ թիվը ավելի քիչ է կազմում»,- ասաց Ասրյանը:
ԳՇ պետը նշեց, որ կախված հաշվարկման մեթոդաբանությունից ՝ օկուպացված տարածքի չափերը կարող են փոխվել, սակայն Պաշտպանության նախարարության հաշվարկները ցույց են տալիս օկուպացված տարածքի հենց այդպիսի չափերը։

Азербайджан до сих пор не дает разрешения на поиск тел погибших армянских военнослужащих: начальник Генштаба (видео)
Решением правительства создана соответствующая комиссия, которая проводит работу по сбору информации и поиску 25 военнослужащих, пропавших без вести в результате агрессии Азербайджана 13 сентября. Об этом на брифинге с журналистами заявил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении Эдвард Асрян.
Он сообщил, что по последней информации возвращено 10 тел, и в результате исследования ДНК число пропавших без вести может уменьшиться.
Начальник Генштаба также отметил, что Азербайджан до сих пор не разрешает проводить поисковые работы на передовой с целью обнаружения тел погибших армянских военнослужащих.
«Могу констатировать, что азербайджанская сторона не давала соответствующего разрешения нашим подразделениям на вход и проведение поисковых работ.
Да, в районе Кутакана есть случай, когда мы своим дроном видели, что тело нашего военнослужащего находится в непосредственной близости от позиции противника. Противник не дает разрешения зайти туда», - сказал Асрян.