Իրանը կձեռնարկի բոլոր քայլերը՝ դիմակայելու տարածաշրջանում պատմական սահմանները փոխելու մտադրությանն անգամ. ԻԻՀ ԱԳ նախարար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրանի համար անընդունելի են տարածաշրջանում պատմական սահմանների փոփոխությունները, Իրանը կձեռնարկի բոլոր քայլերը՝ դիմակայելու անգամ նման մտադրությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Նախարարը նախ նշեց, որ Կապանում հյուպատոսության հիմնումով ավելի հարմար և դյուրին պայմաններ կստեղծվեն՝ երկու երկրների համագործակցությունը զարգացնելու համար:
«Մենք ունենք համատեղ շահեր, կարծիքներ, նաև մտահոգություններ Հարավային Կովկասում: Իրանական կողմն ամբողջությամբ դեմ է, որ տարածաշրջանում՝ թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի տարածքում ներկա լինեն օտարերկրյա ներկայացուցիչներ: Մեզ համար շատ կարևոր է ներքին ներկայացուցիչների գործունեությունը տարածաշրջանում: Իրանական կողմը տարածաշրջանում պատմական սահմանների փոփոխությունները բոլորովին չի ընդունելու, դա մեր կարմիր գիծն է: Եվ մենք կձեռնարկենք բոլոր քայլերը` դիմակայելու յուրաքանչյուր նման մտադրությանն անգամ»,-ասաց Իրանի ԱԳ նախարարը:
Հայաստանի և Իրանի առնևտրաշրջանառությունը մոտ 700 մլն դոլար է: Հանդիպմանը երկու նախարարները պայմանավորվել են հասցնել այն մինչև 1 մլրդի:

thumbnail_MHM0149086
Иран предпримет все шаги, чтобы противостоять даже намерению изменить исторические границы в регионе: глава МИД Ирана
Изменение исторических границ в регионе неприемлемо для Ирана, Иран предпримет все меры, чтобы противостоять даже намерению изменения. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном в Ереване.
Министр в первую очередь отметил, что открытие консульства в Капане создаст более удобные и легкие условия для развития сотрудничества между двумя странами.
«У нас есть общие интересы, мнения, а также опасения на Южном Кавказе. Иранская сторона категорически против присутствия иностранных представителей в регионе, будь то на территории Армении или Азербайджана. Для нас очень важна деятельность внутренних представителей в регионе. Иранская сторона вообще не приемлет изменения исторических границ в регионе, это красная линия для нас. И мы предпримем все шаги, чтобы противостоять любому подобному намерению», — заявил министр иностранных дел Ирана.
Товарооборот Армении и Ирана составляет около 700 млн долларов. На встрече главы МИД договорились увеличить его до 1 миллиарда.