Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանն այն մասին, թե Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր հայտարարություններով խաչ է քաշել Փարիզի և Բաքվի միջև բարեկամական ու հավասարակշռված հարաբերություններին։
«Այդ խոսքերը ոչ մի կերպ չեն փոխում Ֆրանսիայի ամբողջ մոբիլիզացիան Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու համար։ Ֆրանսիայի նախագահի հանձնառության շնորհիվ էր, որ հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակներում հաջողվեց անցկացնել Շառլ Միշելի, վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի մասնակցությամբ քառակողմ հանդիպումը: Այս հանդիպումը թույլ տվեց առաջընթաց գրանցել այդ նպատակին հասնելու ուղղությամբ,  ինչն արտացոլված է այդ առիթով ընդունված հռչակագրում: Ֆրանսիան նաեւ լիովին աջակցում է ԵՄ-ի հետ համատեղ մեկնարկած գործընթացին, որպեսզի թույլ տա բանակցություններ վարել երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն:
Ավելի վաղ, «France 2» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանն է սանձազերծել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, իսկ 2022 թվականի սեպտեմբերին հարձակվել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա: Նույն հարցազրույցում Մակրոնը պնդել էր, որ Ռուսաստանը թեժացնում է տարածաշրջանում իրավիճակը Ադրբեջանի օգտին: «Ինչ է կատարվում սահմանին վերջին երկու տարիներին... 5 հազար ռուս զինվոր է ըստ հաղորդումների այնտեղ տեղակայվել` սահմանի անվտանգությունը երաշխավորելու համար, բայց ռուսներն օգտագործում են հարյուրամյակների պատմություն ունեցող հակամարտությունը և խաղում են Ադրբեջանի խաղը` Թուրքիայի մասնակցությամբ, որպեսզի թուլացնեն Հայաստանը, որի հետ սերտ հարաբերություններ ունեն: Տեսնում եք` ինչ է կատարվում, սա ապակայունացնելու Ռուսաստանի փորձն է, որը ուզում է խառնել իրավիճակը Կովկասում` բոլորիս ապակայունացնելու համար», - հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահը:

МИД Франции отреагировал на заявление Ильхама Алиева
МИД Франции отреагировал на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что президент Франции Эммануэль Макрон своими заявлениями поставил крест на дружественных и сбалансированных отношениях между Парижем и Баку.
«Эти слова никоим образом не изменят всю мобилизованность Франции для установления мира между Арменией и Азербайджаном. Благодаря приверженности президента Франции в рамках первого саммита Европейского политического сообщества 6 октября в Праге удалось провести четырехстороннюю встречу с участием Шарля Мишеля, премьер-министра Пашиняна и президента Алиева. Это совещание позволило добиться прогресса в достижении этой цели, что отражено в принятом по этому случаю заявлении. Франция полностью поддерживает и процесс, начатый совместно с ЕС, который позволит вести переговоры по заключению мирного договора между двумя странами», - как передает «Арменпресс», говорится в сообщении МИД Франции.
Ранее в интервью, данному телеканалу «France 2» президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что Азербайджан развязал 44-дневную войну 2020 года и в сентябре 2022 года напал на суверенную территорию Армении. В том же интервью Макрон заявил, что Россия накаляет ситуацию в регионе в пользу Азербайджана. «Что происходит на границе в течение последних двух лет. Сообщается, что 5 000 российских солдат размещены там для обеспечения безопасности границы, но русские используют многовековой конфликт и играют в азербайджанскую игру с Турцией, чтобы ослабить Армению, с которой у нее тесные связи. Вы видите, что происходит, это со стороны России попытка дестабилизировать обстановку, он хочет обострить ситуацию на Кавказе, чтобы дестабилизировать всех нас», - сказал президент Франции.