Ֆրանսիայի վարչապետը հորդորել է չանտեսել Ռուսաստանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնը հորդորել է չանտեսել Ռուսաստանին՝ նշելով, որ ՌԴ-ն խոշոր տերություն է և նրա հետ երկխոսությունը շարունակվում է:
«Ռուսաստանը մնում է խոշոր տերություն, որը վաղը չի դադարի մեր հարևանը լինել: Մենք չենք կարող նրան անտեսել: Ապագան որոշվելու է բանակցությունների սեղանի շուրջ, ոչ թե ռազմի դաշտում: Դա է պատճառը, որ երկրի նախագահն ընտրել է Ռուսաստանի նախագահի հետ երկխոսելու ուղին»,-ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին վարչապետն ասել է Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում, որը նվիրված է եղել Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի Ուկրաինան և Ռուսաստանը վերադառնան բանակցային գործընթացին: Նա նշել էր, որ Ռուսաստանի հետ հարգալից երկխոսությունն արդյունավետ է և թույլ է տալիս արդյունքների հասնել:

Премьер Франции призвала не игнорировать Россию
Россия остается крупной державой, которую нельзя игнорировать, диалог с ней продолжается. Как передает РИА новости, об этом заявила премьер-министр Франции Элизабет Борн.
«Россия остается крупной державой, которая не перестанет быть нашим соседом завтра, мы не можем ее игнорировать. Будущее будет решаться за столом переговоров, а не на поле боя. Поэтому президент республики выбрал продолжить диалог с президентом России», - сказала Борн на заседании в Нацсобрании (нижний парламент Франции), посвященном ситуации на Украине.
Ранее французский президент Эммануэль Макрон заявил, что Франция должна сделать все, чтобы Украина и Россия вернулись за стол переговоров, как только обе стороны будут готовы это сделать. Он отмечал, что уважительный диалог с Россией эффективен и позволяет добиваться результатов.