ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանին անհապաղ հետաքննել հայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսանյութը
Եվրամիությունը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ հետաքննել տարածված տեսանյութը, որում ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական մարտական հենակետում դաժանաբար գնդակահարում արդեն իսկ գերի հանձնված հայ զինծառայողներին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Բրյուսելում մամուլի ասուլիսի այս մասին ժամանակ հայտարարել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ծառայության ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն։
«Մենք կոչ ենք անում անհապաղ հետաքննություն անցկացնել համապատասխան մարմինների կողմից։ Այն տեսանյութը, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները մահապատժի ենթարկում հայ զինվորներին, պետք է հետաքննվի Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»,-ասել է նա:
Ստանոյի խոսքով՝ եթե հետաքննության արդյունքները ապացուցեն տեսանյութի իսկությունը, ապա դա ռազմական հանցագործություն է և միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում:

ЕС призвал Азербайджан немедленно расследовать распространенное видео казни армянских пленных
Евросоюз призвал власти Азербайджана немедленно расследовать распространенное видео, на котором азербайджанские солдаты жестоко расстреливают уже взятых в плен армянских солдат. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в Брюсселе заявил представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано.
«Мы призываем к немедленному расследованию со стороны соответствующих органов. Видео, на котором показано, как азербайджанские солдаты казнят армянских солдат, должно быть расследовано азербайджанскими властями», - сказал он.
По словам Стано, если результаты расследования докажут подлинность видео, это будет военным преступлением и явным нарушением международного права.