Դատական համակարգի բարեփոխումները ՀՀ կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկն են․ Փաշինյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանի առաջին նախագահ Պիետրո Կուրցիոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Կուրցիոյի այցը Հայաստան և հույս հայտնել, որ Հայաստանի և Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանների միջև փոխգործակցությունը կզարգանա ու կիրականացվի փորձի արդյունավետ փոխանակում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ դատական համակարգի բարեփոխումները ՀՀ կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկն են և հավելել, որ Արևելյան գործընկերության մասնակից պետությունների շարքում Հայաստանը դատական համակարգի անկախության մակարդակով բացարձակ առաջատար է: Վարչապետը ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն արդյունավետորեն իրականացնելու առումով շեշտել է ԵՄ գործընկերների հետ հետևողական և սերտ համագործակցության կարևորությունը:
Պիետրո Կուրցիոն վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանի հետ քննարկումները կլինեն արդյունավետ, որոնք կնպաստեն ոլորտում առկա խնդիրների վերհանմանը, բարեփոխումների իրականացման գործընթացում համագործակցությանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի և Իտալիայի Բարձրագույն դատական խորհուրդների միջև առաջիկայում ստորագրվելիք համագործակցության համաձայնագիրը ևս նոր ազդակ կհաղորդի փոխգործակցության ընդլայնմանը:
Վարչապետը դատական համակարգի ակախության ապահովումը համարել է ժողովրդավարության համար առանցքային նշանակություն ունեցող խնդիրներից մեկը: Նիկոլ Փաշինյանն անկախ դատական համակարգ ունենալու առումով կարևորել է քաղաքական կամքը, օրենսդրության հետևողական բարելավումն ու դատավորների սոցիալական երաշխիքների ամուր և հուսալի համակարգի ներդրումը: Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողական է վերջիններիս ապահովման գործում

Реформы судебной системы являются одним из важнейших приоритетов правительства РА: Пашинян (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр РА Никол Пашинян принял делегацию во главе с первым председателем Кассационного суда Италии Пьетро Курцио.
Никол Пашинян приветствовал Пьетро Курцио и выразил надежду, что сотрудничество между Кассационными судами Армении и Италии будет развиваться и будет осуществляться эффективный обмен опытом.
Никол Пашинян подчеркнул, что реформы судебной системы являются одним из важнейших приоритетов правительства РА, и добавил, что среди стран-участниц Восточного партнерства Армения является абсолютным лидером по уровню независимости судебной системы. Премьер-министр подчеркнул важность последовательного и тесного сотрудничества с партнерами из ЕС с точки зрения эффективного проведения реформ в этом секторе.
Пьетро Курцио выразил уверенность, что обсуждения с Кассационным судом Армении будут эффективными, что будет способствовать решению существующих проблем в сфере и сотрудничеству в процессе реализации реформ. Он отметил, что новый импульс расширению сотрудничества придаст Соглашение о сотрудничестве между Высшими судебными советами Армении и Италии, которое будет подписано в ближайшее время.
Премьер-министр обеспечение независимости судебной системы назвал одним из ключевых вопросов демократии. Никол Пашинян подчеркнул важность политической воли, последовательного совершенствования законодательства и внедрения сильной и надежной системы социальных гарантий для судей. Премьер-министр отметил, что правительство РА последовательно в вопросе обеспечения всего этого.