Հրթիռակոծվել են նաև ՀՀ-ից Իրան գնացող էլեկտրահաղորդման գծերը. դիվանագետներին ներկայացվեցին Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանը սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի դեմ սանձազերծած հերթական ագրեսիայի ընթացքում հրթիռակոծել է նաև դեպի Իրան գնացող էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծերը, 12 ժամ թույլ չի տվել մասնագետներին մոտենալ դրանց և վերականգնել, մեծ քանակությամբ հոսանք ունենալու պատճառով Հայաստանը ստիպված է եղել ատոմակայանի հզորությունն իջեցնել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Վարդենիս այցելած օտարերկրյա դիվանագետներին:
Սանոսյանը դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին պատմեց, որ ադրբեջանական ուժերը թիրախավորել են քաղաքացիական տարբեր ենթակառուցվածքներ՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, վարչական շենքեր, մարդկանց տներ, արտադրական տարածքներ, էլեկտրահաղորդման գծեր, կամուրջներ, ճանապարհներ, գազի խողովակներ: Քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը համատարած բնույթ է կրել:
«Որպեսզի ակնհայտ լինի, թե ինչ դիտավորությամբ էին մեր ենթակառուցվածքներն այդ օրերին թիրախավորվում և հրթիռակոծվում, ուզում եմ հետևյալ իրավիճակը ներկայացնել, երբ հրթիռակոծվել էին Հայաստանից դեպի Իրան գնացող էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծերը: Հայաստանը բավական մեծ բանականությամբ էլեկտրական էներգիա է արտահանում դեպի Իրան: Սկզբում կարող է թվալ, թե էլեկտրահաղորդման գիծը պատահաբար է հրթիռակոծվել, բայց, 12 ժամ շարունակ մեր մասնագետներին չթողեցին մոտենալ այդ էլեկտրահաղորդման գծերին և վերականգնել, ամեն անգամ, երբ մեր մասնագետները մոտենում էին, որ վերականգնեին գիծը, նրանք կրակահերթի տակ էին հայտնվում և ստիպված նորից վերադառնում էին: Մենք ստիպված եղանք այդ վիճակում ավելցուկ, մեծ քանակությամբ հոսանք ունենալու պատճառով ատոմակայանի հզորությունն իջեցնել և կիսով չափ աշխատեցնել Երևանի ՋԷԿ-ը, էլեկտրականություն արտադրող կայաններ: Այսինքն՝ դիտավորյալ խախտվեց մեր ամբողջ էներգետիկ համակարգը, և ժամեր շարունակ չէին թողնում, որ վերականգնեինք»,-ասաց Սանոսյանը:
Նախարարն այս դեպքը մանրամասն ներկայացրեց, քանի որ այն տիպիկ բնութագրում է, որ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ուղղությամբ կար հստակ թիրախավորում:
Նա հիշեցրեց, որ թիրախավորվել է նաև Կեչուտի ջրամբարը, վնասեր չկան, քանի որ արկերն ուղղակի հայտնվել են ջրամբարի մեջ: «Սակայն, կարծում եմ, յուրաքանչյուրս հասկանում ենք, որ այդ արկերը կարող էին ջրամբարի պատվարի մոտ հայտնվել և պատկերը բոլորովին այլ կլիներ»,-ընդգծեց նախարարը՝ հավելելով, որ այս սեզոնին ջրամբարն ամբողջությամբ լցված է:

Обстрелу подверглись и линии электропередач из Армении в Иран: дипломатам представили последствия агрессии Азербайджана (видео)
В ходе агрессии, развязанной против Армении с 13 сентября, Азербайджан также обстрелял высоковольтные линии электропередач, идущие в Иран, и в течение 12 часов не подпускал к ним специалистов, которые должны были восстановить их. Об этом находящимся в Варденисе иностранным дипломатам сообщил министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
Саносян сообщил представителям иностранного дипкорпуса, что азербайджанские силы обстреляли различные объекты гражданской инфраструктуры: школы, детские сады, административные здания, жилые дома, производственные площади, линии электропередач, мосты, дороги, газопроводы. Нападения на гражданскую инфраструктуру носили всеобщий характер.
«Для того, чтобы было понятно, с каким намерением обстреливались наши инфраструктуры в те дни, я хочу представить следующую ситуацию, когда были обстреляны высоковольтные линии электропередач, идущие из Армении в Иран. Армения экспортирует высоковольтную электроэнергию в Иран в большом количестве.
Сначала может показаться, что ЛЭП была повреждена случайно, но в течение 12 часов нашим специалистам не давали подходить к этим ЛЭП и восстанавливать их, каждый раз, когда наши специалисты подходили для восстановления линии, они попадали под обстрел и вынуждены были вернуться назад. Мы были вынуждены уменьшить мощность АЭС и эксплуатировать Ереванскую ТЭЦ, электростанции, из-за наличия профицита, большого количества электроэнергии. Т.е. вся наша энергетическая система была намеренно нарушена, и нам часами не давали ее восстановить», — сказал Саносян.
Министр подробно представил этот случай, так как он типично характеризует явное нацеливание на гражданскую инфраструктуру.
Саноян напомнил, что обстрелу подверглось и Кечутское водохранилище, повреждений нет, так как снаряды просто попали в водохранилище. «Однако я думаю, мы все понимаем, что эти снаряды могли попасть в дамбы водохранилища и картина была бы совсем другой», — подчеркнул министр, добавив, что в этот сезон водохранилище полностью заполнено.