Ադրբեջանական ԶՈՒ-ին Վարդենիսի ուղղությամբ հաջողվել է գրավել մի քանի մարտական դիրք. ԳՇ պետի տեղակալ (տեսանյութ)
Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում հակառակորդին հաջողվել է Վարդենիսի ուղղությամբ գրավել մի քանի մարտական դիրք, որոնք կարևոր չեն մարտավարական տեսանկյունից, սակայն կարևոր են ռազմավարական տեսանկյունից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Առաքել Մարտիկյանն այս մասին Վարդենիսում հայտնեց օտարերկրյա դիվանագետներին՝ անդրադառնալով հարցին, թե այդ հատվածում ի՞նչ կորուստներ են եղել:
Մարտիկյանը նշեց, որ ամենամեծ տարածքային կորուստները եղել են Ջերմուկի հատվածում:
«Չենք կարող ասել, թե այստեղ տարածքային լուրջ առաջխաղացում են ունեցել, իրենց հաջողվել է մի քանի մարտական դիրք գրավել: Բայց այդ մարտական դիրքերը մարտավարական տեսանկյունից այդքան կարևոր չեն, ռազմավարական տեսանկյունից դրանք կարևոր են, քանի որ անմիջականորեն կախված են մեր բնակավայրերի վրա, կարողանում են որոշակի հսկողություն սահմանել մեր ճանապարհների, երթուղիների վրա: Եվ ամենակարևորը՝ իրենց ներկայությամբ հոգեպես և բ

ВС Азербайджана удалось захватить несколько боевых позиций в направлении Вардениса: замначальника ГШ (видео)
В результате азербайджанской провокации 13-14 сентября противнику удалось захватить несколько боевых позиций в направлении Вардениса, не важных с тактической точки зрения, но важных со стратегической точки зрения. Об этом иностранным дипломатам в Варденисе сообщил заместитель начальника Генерального штаба ВС Армении генерал-майор Аракел Мартикян, коснувшись вопроса о том, какие потери имеются в этом районе.
Мартикян отметил, что самые большие территориальные потери были в направлении Джермука.
«Нельзя сказать, что они имели здесь серьезное территориальное продвижение, им удалось захватить несколько боевых позиций. Но те боевые позиции не так важны с тактической точки зрения, они важны со стратегической точки зрения, потому что они находятся прямо над нашими населенными пунктами, и противник может установить определенный контроль над нашими дорогами и маршрутами. И самое главное, своим присутствием они морально угнетают жителей близлежащих сел», — сказал замначальника Генштаба.