ՀՅԴ-պաշտոնական-լոգո-զինանշան-2-1024x576 (1)
Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակությունից զրկող և պատժամիջոցներ նախատեսող բանանձև է ներկայացվել նաև ԱՄՆ Սենատում
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը և նույն հանձնաժողովի անդամ Մարկո Ռուբիոն սեպտեմբերի 27-ին հանդես են եկել երկկուսակցական օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որը դատապարտում է ադրբեջանական վերջին ագրեսիան ՀՀ նկատմամբ, կոչ է արվում անհապաղ դադարեցնել ամերիկյան անվտանգային աջակցությունն Ադրբեջանին, ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, պատժամիջոցներ կիրառել պատերազմական հանցագործությունների համար։ Բանաձևով համերաշխություն է հայտնվում ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև կոչ է արվում մեծացնել Հայաստանին և Արցախին տրամադրվող ամերիկյան օժանդակությունը։
Ներկայացված բանաձևի նախագծի առիթով Ռոբերտ Մենենդեսը նկատել է․ «Ադրբեջանի վերսկսած հարձակումը հայկական տարածքների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա կոպիտ թիրախավորումը մարդկային կյանքի հանդեպ արհամարհանքի սարսափելի ցուցադրություն է։ Քանի որ տարածաշրջանի համայնքները, ներառյալ Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Վարդենիսը և Ճակատենը տառապում են Ալիևի վարչակարգից, ԱՄՆ -ն պետք է աջակցության խոսքերը որոշակիացնի Հայաստանի ժողովրդի համար արվող գործողություններով: Այս բանաձևով մենք հասկացնում ենք, որ ԱՄՆ կառավարության համար ազգային անվտանգության հրամայական է անել ճիշտը և մեկընդմիշտ դադարեցնել անվտանգության ապահովման աջակցությունն Ադրբեջանին»:
Իր հերթին Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է «Մենք ողջունում ենք նախագահ Մենենդեսի և սենատոր Ռուբիոյի վճռական ջանքերը՝ կիրառելու «907-րդ բանաձևը», որը դադարեցնում է ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին՝ ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից ինքնիշխան Հայաստանի և Արցախի տարածքների շարունակական օկուպացման: «Ամերիկյան «արհեստական հավասարության» քաղաքականությունը միայն քաջալերել է նախագահ Ալիևին ընդլայնել իր հարձակումները Հայաստանի և Արցախի դեմ։ Վաղուց ժամանակն է դադարեցնել անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը և պատժել Ալիևին և նրա կոռումպացված կառավարությանը»։
ԱՄՆ Սենատում Ռոբերտ Մենենդեսի և Մարկո Ռուբիոյի ներկայացրած բանաձևով, փաստորեն, Ադրբեջանին ամերիկյան անվտանգային օժանդակությունից զրկելու, պատժամիջոցների կիրառման, ինչպես նաև հայկական շահերի պաշտպանության տեսանկյունից կարևոր այլ  հարցեր մտնում են նաև ԱՄՆ Սենատի օրակարգ։ Ավելի վաղ իրենց բանաձևերի նախագծերով այդ հարցերը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի օրակարգ էին մտցրել կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆն ու Ջեքի Սփիերը։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը բազմաբնույթ աշխատանքներ է իրականացնում՝ ապահովելու համար ներկայացված երեք նախագծերի ընդունումը։

Резолюция, лишающая Азербайджан военной помощи и предусматривающая санкции, представлена и в Сенат США
27 сентября председатель комитета Сената США по международным отношениям Роберт Менендес и член того же комитета Марко Рубио представили двухпартийную законодательную инициативу, осуждающую недавнюю агрессию Азербайджана против Армении, призывающую к немедленному прекращению американской помощи Азербайджану в обеспечении безопасности, к освобождению армянских военнопленных и применению санкций за совершение военных преступлений.
Об этом говорится в сообщении, распространенном Центральным офисом Ай Дата.
Согласно сообщению, резолюция выражает солидарность территориальной целостности Республики Армения, а также призывает к увеличению американской помощи Армении и Арцаху.
По поводу представленного проекта резолюции Роберт Менендес отметил:
«Возобновившееся нападение Азербайджана на территории Армении и грубые нападения на объекты гражданской инфраструктуры являются ужасным проявлением неуважения к человеческой жизни. Поскольку общины в регионе, в том числе в Капане, Горисе, Джермуке, Варденисе и Чакатене, страдают от режима Алиева, Соединенные Штаты должны подкрепить свои слова поддержки действиями для народа Армении. Этой резолюцией мы ясно заявляем, что для правительства США императивом национальной безопасности является поступить правильно и раз и навсегда прекратить помощь Азербайджану в области безопасности».
Исполнительный директор вашингтонского офиса Комиссии Ай Дата США Арам Амбарян отметил:
«Мы приветствуем решительные усилия председателя Менендеса и сенатора Рубио по выполнению поправки 907, которая прекращает военную помощь США Азербайджану, в ответ на продолжающуюся оккупацию Азербайджаном территорий суверенной Армении и Арцаха. Американская политика «искусственного равенства» подтолкнула президента Алиева к расширению своих нападений на Армению и Арцах. Пришло время прекратить помощь Азербайджану в сфере безопасности и наказать Алиева и его коррумпированное правительство».
Согласно резолюции, представленной Робертом Менендесом и Марко Рубио, фактически в повестку Сената США кроме лишения Азербайджана американской помощи в области безопасности, применения санкций, с точки зрения защиты армянских интересов войдут и другие важные вопросы.
Ранее конгрессмены Адам Шифф и Джеки Спир своими проектами резолюций внесли эти вопросы в повестку дня Палаты представителей США.