ՌԴ իշխանությունները ՀՀ-ին ասել են, որ չպետք է խաղաղության պայմանագիր կնքել․ Ա․ Բաբաջանյան (տեսանյութ)
«Կարծում եմ, վերջին էսկալացիայի ժամանակ Ռուսաստանի առաջին թիրախը Հայաստանին միութենական պետությանը հակելն էր, եւ առհասարակ՝ պետականությունից հրաժարվելը։ Դա է պատճառը, որ Փաշինյանի ելույթների հիմնական առանցքը անկախությունը, ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պահպանելն է։ Ի դեպ, ԱԽ նիստի վերջին հայտարարությունն էր շատ կարևոր, թե հասու բոլոր միջոցներով պաշտպանելու ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանուն հանրապետության» կուսակցության ղեկավար Արման Բաբաջանյանը՝ անդրադառնալով վերջին զարգացումներին։
Վերջինիս ներկայացմամբ, ՀՀ և ՌԴ իշխանությունների վերջին խոսակցությունները եղել են այն մասին, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ չպետք է խաղաղության պայմանագիր կնքի։ Իսկ ՀՀ սահմանապահ ծառայության ղեկավարը մինչև Ադրբեջանի վերջին հարձակումը, նամակ է գրել ՀՀ վարչապետին, որ ուզում են աշխատանքներ իրականացնել միջանցքի երկայնքով։ «ՀՀ իշխանություններն անմիջապես արձագանքել են, թե համարենք, որ այդ նամակը առհասարակ գոյություն չի ունեցել»,- հավելում է նա։
Ա․Բաբաջանյանը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է ԱՄՆ-ի հետ ավելի խորը համագործակցության համաձայնագրեր կնքի, որոնք կվերաբերեն տարբեր ոլորտներին։ Եվ այդ պարագայում արդեն զենք ձեռք բերելու հարցը կդառնա երկրորդական։ Նա նաև տեղեկություն ունի, որ ԱՄՆ-ը փաթեթ է նախապատրաստում «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանին 350-400 մլն դոլարի ֆինանսավորում հատկացնելու համար։
Անդրադառնալով բանակին՝ ասում է, որ այդ կառույցում շատ են ՌԴ-ի գործակալները։ Հիշեցնում է պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի խոստովանությունը, թե ովքեր ՌԴ-ում կրթություն են ստացել, ՀՀ բանակի համար խնդիր են։

Власти РФ сказали РА, что не следует подписывать мирное соглашение: А. Бабаджанян (видео)
Поддержи А1+!«Я думаю, что во время последней эскалации первой целью России было склонить Армению к союзному государству, и вообще отказаться от государственности. Именно поэтому основной акцент выступлений Пашиняна направлен на сохранение независимости, суверенитета и территориальной целостности. Кстати, последнее заявление заседания Совета Безопасности было очень важным, что мы будем защищать нашу территориальную целостность и суверенитет всеми возможными способами», - сказал в беседе с «А1+» лидер партии «Во имя республики», коснувшись последних событий.
По словам последнего, последние переговоры между властями РА и РФ были о том, что Армения не должна подписывать мирный договор с Азербайджаном. А глава пограничной службы РА перед последним нападением Азербайджана написал письмо премьер-министру РА, что хотят провести работы вдоль коридора. «Власти РА тут же ответили, будем считать, что письма вообще не существовало»,- добавил он.
А. Бабаджанян считает, что Армения должна заключить соглашения о более глубоком сотрудничестве с США, которые касались бы различных сфер. И в этом случае уже вопрос приобретения оружия станет вторичным. Он также располагает сведениями, что США готовит пакет о предоставлении Армении финансирования в размере 350-400 млн долларов в рамках программы «Вызовы тысячелетия».
Касаясь армии, говорит, что в этой структуре много агентов РФ. Напоминает признание бывшего министра обороны Сейрана Оганяна, что те, кто получили образование в РФ, представляют проблему для армии РА.