Վրաստանը պատրաստ է հանդես գալ որպես միջնորդ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման համար
Վրաստանը նախկինի պես պատրաստ է հանդես գալ որպես միջնորդ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության կարգավորման համար, իսկ Թբիլիսին առաջարկում է որպես բանակցությունների հարթակ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտնել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Իլյա Դարչիաշվիլին։
Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Նյու Յորքում է գտնվում վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակության կազմում:
«Եթե անհրաժեշտ լինի, որ մեր երկիրը ներգրավվի գործընթացին որպես միջնորդ, մենք միշտ պատրաստ ենք», - ասել է Դարչիաշվիլին։
Նա հավելել է, որ Վրաստանն այդ կապակցությամբ ոչ մի նախապայման չունի։ Թբիլիսիի գլխավոր նպատակը տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունն է։ ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ Վրաստանի վարչապետի  ջանքերի շնորհիվ 2021 թվականի հունիսին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել 15 զինծառայող, իսկ Երեւանը Բաքու է ուղարկել ականապատ դաշտերի քարտեզներ:
Վրաստանի միջնորդության եւս մեկ օրինակ է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել հուլիսի 16-ին Թբիլիսիում:

Грузия готова выступить посредником в урегулировании конфликта между Арменией и Азербайджаном
Грузия, как и прежде, готова выступить посредником в урегулировании конфликта между Арменией и Азербайджаном и предлагает Тбилиси в качестве площадки для переговоров. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил министр иностранных дел Грузии Илья Дарчиашвили.
Глава внешнеполитического ведомства Грузии находится в Нью-Йорке в составе официальной делегации во главе с премьер-министром Ираклием Гарибашвили.
«Если нашей стране нужно будет участвовать в процессе в качестве посредника, мы всегда готовы к этому», - сказал Дарчиашвили.
Он добавил, что никаких предварительных условий по этому поводу у Грузии нет. Главная цель Тбилиси - мир и стабильность в регионе. Глава внешнеполитического ведомства напомнил, что благодаря усилиям премьер-министра Грузии в июне 2021 года Азербайджан передал Армении 15 военнослужащих, а Ереван направил в Баку карты минных полей.
Еще одним примером посредничества Грузии была встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова, которая состоялась 16 июля в Тбилиси.