Վստահելի ապացույցներ կան, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր հարձակման՝ ընդլայնելով աշխարհագրությունը․ Հակոբ Արշակյանը՝ Ճապոնիայի դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմային: Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստան-Ճապոնիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Հերիքնազ Տիգրանյանը եւ Լուսինե Բադալյանը՝ հայտնում է ԱԺ-ն։
Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով դեսպանին, շնորհավորել է Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
«Հայաստանին եւ Ճապոնիային հաջողվել է զարգացնել սերտ բարեկամական հարաբերություններ, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն եւ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցություն: Մենք լիահույս ենք, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակն ավելի կամրապնդի մեր երկկողմ կապերը քաղաքական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալը դեսպանին մանրամասներ է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինուժի ծավալած հարձակողական գործողությունների մասին: Նա հավելել է, որ վստահելի ապացույցներ կան, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր հարձակման՝ ընդլայնելով աշխարհագրությունը, այդ թվում՝ Նախիջեւանի կողմից՝ ոտնձգություն կատարելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
ԱԺ նախագահի տեղակալն իր մտահոգությունն է հայտնել Նանմադոլ թայֆունի առնչությամբ, որի պատճառով շուրջ չորս միլիոն մարդ է տարհանվել, եւ հույս է հայտնել, որ իրավիճակը շուտով կկարգավորվի:
Ճապոնիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության եւ ներկայացրած հանգամանալից տեղեկատվության համար:
Նա տեղեկացրել է, որ կփոխանցի Ճապոնիայի կառավարությանը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի վերաբերյալ փոխնախագահի ներկայացրած տեղեկությունները:
Մասանորի Ֆուկուշիման նշել է, որ Ճապոնիան եւ Հայաստանն ունեն գործընկերային ջերմ հարաբերություններ, սակայն համագործակցության չիրացված զգալի ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել:
Նրա խոսքով՝ ժամանակն է ակտիվացնել համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային եւ այլ ոլոտներում: Երկուստեք կարեւորվել է նաեւ հայ-ճապոնական մշակութային ու գիտական կապերի ամրապնդումը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի՝ Ճապոնիա կատարվելիք այցի առնչությամբ ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ:

Есть достоверные доказательства, что готовится к новому нападению, расширяя свою географию: Акоп Аршакян – послу Японии
Поддержи А1+!19 сентября заместитель председателя НС РА Акоп Аршакян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии в Армении Масанори Фукусима. Во встрече приняли участие члены парламентской группы дружбы Армения-Япония Цовинар Варданян, Эрикназ Тигранян и Лусине Бадалян.
Акоп Аршакян, приветствуя посла, поздравил его с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Японией.
«Армении и Японии удалось развить тесные дружеские отношения, политический диалог на высоком уровне и сотрудничество, основанное на общих ценностях. Мы очень надеемся, что 30-летие установления дипломатических отношений еще больше укрепит наши двусторонние связи в политической, культурной и других сферах», - сказал Акоп Аршакян.
Вице-спикер НС рассказал послу о наступательных операциях, проведенных азербайджанскими вооруженными силами 13 сентября. Он добавил, что есть достоверные доказательства, что Азербайджан, посягая на территориальную целостность Армении, готовится к новому нападению, расширяя свою географию, в том числе и со стороны Нахиджевана.
Вице-спикер НС выразил обеспокоенность по поводу тайфуна «Нанмадол», из-за которого эвакуировано около четырех миллионов человек, и выразил надежду на скорое разрешение ситуации.
Посол Японии поблагодарил за прием и предоставленную подробную информацию.
Он сообщил, что передаст правительству Японии представленную вице-президентом информацию о ситуации в Армении и Нагорном Карабахе.
Масанори Фукусима отметил, что между Японией и Арменией теплые партнерские отношения, но есть значительный нереализованный потенциал сотрудничества, и необходимо предпринять активные шаги для его реализации.
По его словам, пора активизировать сотрудничество в политической, экономической, образовательной, культурной и в других сферах. С обеих сторон была подчеркнута необходимость укрепления армяно-японских культурных и научных связей.
Был достигнут ряд договоренностей относительно предстоящего визита заместителя председателя НС Акопа Аршакяна в Японию.