Կաթողիկոսը հանդիպել է Արցախի նախագահի և ԱԺ պատվիրակության հետ
Սեպտեմբերի 16-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպում ունեցավ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և ԱՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության հետ:
Քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերները, վերջին օրերի Ադրբեջանի ոտնձգությունները և առկա գոյաբանական սպառնալիքները։ Հանդիպմանն ընդգծվել է անհրաժեշտությունը ազգային ողջ ներուժի համախմբման և համահայկական միասնական ջանքերի գործադրման ի նպաստ ստեղծված դժվարին իրավիճակի հանգուցալուծման և կայուն խաղաղության վերահաստատման։
Հանրապետության նախագահը և Արցախի խորհրդարանականները կարևոր են նկատել պետություն-եկեղեցի գործակցությունը, մասնավորապես այս օրերին Հայ Առաքելական եկեղեցու առաքելությունը ազգային միասնականության ամրապնդման գործում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Արցախի թեմի գործունեությանը և հոգևոր կյանքի զորացմանն ուղղված ծրագրերին և այդ համատեքստում պետության անելիքներին:

Католикос встретился с президентом и делегацией НС Арцаха
Поддержи А1+!Первопрестольный в Святом Эчмиадзине Католикос Всех Армян Гарегин Второй 16 сентября встретился с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном и делегацией Национального Собрания Арцаха.
Были обсуждены вызовы, стоящие перед Арменией и Арцахом в нынешней ситуации, агрессия Азербайджана и существующие экзистенциальные угрозы. На встрече была подчеркнута необходимость консолидации всего национального потенциала и совместных общеармянских усилий для разрешения сложной ситуации и восстановления прочного мира.
Президент и парламентарии Арцаха отметили важность сотрудничества между государством и церковью, особенно в эти дни миссией Армянской Апостольской церкви является укрепление национального единства.
В ходе встречи была затронута деятельность Арцахской епархии и программы, направленные на укрепление духовной жизни, а также действия государства в этом контексте.